Africa Eco Race za cílovou páskou

Závod jedoucí ve stopách původní Rallye Dakar již projel cílem ročníku 2019. Tentokrát místo na bedně pro české barvy nezbylo.

Africa Eco Race se jede po trase, jíž dříve vedla slavná Rallye Dakar. Ta ale nyní startuje v Jižní Americe. Přesto právě díky Africa Eco Race patří každý rok v lednu africký kontinent silným motorům a nebojácným jezdcům, odhodlaným pokořit nejen nástrahy pouště, ale především vlastní limity.

Tradičním českým zástupcem v této soutěži je Tomáš Tomeček s Tatrou a ani letos tomu nebylo jinak. Stejně jako loni i do letošního ročníku vyjel bez navigátora, což je vhledem k možným komplikacím dost odvážné. Nakonec dosáhl cíle, ale na umístění na bedně to nestačilo.

Letos mužům vypálila rybník žena. Mezi totiž kamiony byla letos nejrychlejší Portugalská závodnice Elisabete Jacinto na voze MAN. Druhý dojel Belgičan Noel Essers taktéž s MANem a třetí Nizozemec Johan Elfrink na Mercedesu. Tomáš Tomeček dokončil na páté příčce.

Hodnocení automobilů ovládli závodníci z Francie se stroji Optimus a to v pořadí Strugo, Gerard a Julien. Jen pro zajímavost uveďme, že s extovárním Peugeotem 2008 DKR dokončil soutěž na šesté příčce Francouz Gerald Mognier.

Hodnocení motocyklistů ovládl Ital Botturi na Yamaze, před druhým Ullevalseterem z Norska a třetím Agazzim taktéž z Itálie. Ullevatseter jel na stroji KTM a Agazzi na Hondě. Slovák Ján Zaťko dokončil na pěkném devátém místě a jeho krajan Martin Benko čtrnáctý.

Čech Lukáš Kvapil, jemuž doprovodné vozy dodala Mototechna patřící pod křídla největšího prodejce ojetin AAA AUTO, taktéž dojel až do cíle. Na stroji Husqvarna obsadil 25. místo. Cíle v kategorii motocyklů dosáhlo 41 závodníků.