Dakar 2020 projel cílem

Nejúspěšnějším českým dakaristou je pro tento rok Martin Macík, který letos přesedlal do kamionu Iveco. Výborný výkon ale předvedl i Aleš Loprais, Martin Michek nebo Zdeněk Tůma, maximum ze sebe vydali i další jezdci.

Mezi motorkáři byl neúspěšnější Američan s českým jménem Ricky Brabec. Tovární jezdce Hondy startoval v dakarském dobrodružství popáté a tento start proměnil nejen ve své první vítězství, ale i v první triumf pro USA. Slovák Stefan Svitko dosáhl na výborné 11. místo, nejlepším z našich jezdců byl Martin Michek na 23. příčce, který se tak stal třetím nejlepším nováčkem. Dlouho přitom platil za nejlepšího nováčka letošního ročníku, ale z této pozice jej odsunula prázdná palivová nádrž, kvůli níž ztratil hodně času a v jedné etapě tak přišel hned o několik pozic průběžného pořadí.

Milan Engel dosáhl na 26. místo, Petr Vlček dojel 38. a 54. příčku obsadil Jan Brabec. Jan Veselý dojel na 79. pozici. Mezi čtyřkolkáři dojel do cíle z našich jezdců Zdeněk Tůma na vynikajícím 9. místě. Kategorii quadů vyhrál Ignacio Casale z Chile.

Rychle rostoucí třídu malých bugin vyhrála americká posádka Casey Currie – Sean Berriman. Josef Macháček s Vlastimilem Tošenovským dojeli na 27. pozici. Český dakarský matador si tak připsal nejen další start, ale i cenné projetí cílem této náročné dálkové rallye.

Bitvu mezi automobily proměnila ve vítězství španělská posádka Carlos Sainz – Lucas Cruz s velkou buginou Mini. Konkurenční Toyota nakonec brala druhé místo díky katarsko-francouzské posádce Nasser Al-Attiyah – Matthieu Baumel. Třetí místo slavil Stéphane Peterhansel a jeho navigátor Paulo Fiuza s další velkou buginou Mini.

Druhé místo obsadil Al-Attiyah s Toyotou

Nejlepší českou posádkou je dvojice Martin Prokop – Viktor Chytka, kteří svůj Ford dostali do cíle na 12. místě. Výborně si vedl i Miroslav Zapletal se slovenským navigátorem Markem Sýkorou, jimž patří 16. příčka. 37. pozici si letos připsala dvojice Tomáš Ouředníček – David Křípal a 56. místo Boris Vaculík s Martinem Plechatým. Nejvýš ale jezdci v našich barvách dosáhli v kategorii kamionů.

Mezi trucky braly první dvě místa kamazy, třetí dojel MAZ a čtvrtý další kamaz. Vítězství si připsala ruská posádka Andrey Karginov, Andrey Mokeev a Igor Leonov. Nejrychlejším českým vozem se stalo žluté Iveco Big Shock Racing týmu s posádkou Martin Macík, František Tomášek a David Švanda. Do první desítky se vešel i celkově sedmý Aleš Loprais, s nímž v kamionu Praga seděl i Petr Pokora a Khalid Alkendi. Posádka Tatry ve složení Martin Šoltys, Davis Schovánek a Tomáš Šikola dojela celkově na 11. místě.