Dakar 2021: je dobojováno, naši jezdci odvedli skvělou práci

Letošní Rallye Dakar je u konce. Z našich jezdců byl neúspěšnější Martin Macík, který vybojoval 4. místo v kategorii kamionů, skvělou práci ale odvedlo více jezdců.

Kategorii motocyklů vyhrál Argentinec Kevin Benavides s Hondou, Slovák Stefan Svitko vybojoval vynikající 8. místo a náš Martin Michek dokončil náročnou soutěž na skvělé 10. příčce! Milan Engel dojel na pěkné 18. pozici, David Pabiška 30. a hned za ním dokončil při svém premiérovém startu na dakaru Libor Podmol. 41. příčku vyjel Rudolf Lhotský.

Mezi čtyřkolkáři dojel v poslední 12. etapě na krásném 4. místě Tomáš Kubiena, kterému patří celkově 5. příčka. Vítězství si připsal Manuel Andujar z Argentiny. Mezi lehkými buginami v poslední etapě zazářil Kris Meeke, kterého celou soutěž pronásledovaly technické potíže. Teď ale vybojoval první místo. Celkového prvenství ale dosáhla bugina za jejímž volantem seděl Francisco Lopez Contardo z Chile. Josef Macháček dokončil na pěkné 12. pozici a Tomáš Enge svůj dakarský debut proměnil ve 34. příčku.

Kategorii automobilů ovládl Francouz Stéphane Peterhansel s buginou Mini, který tak uhájil první pozici před Toyotou, jíž řídil Nasser Al-Attiyah. Celkové třetí místo vybojoval španělský matador Carlos Sainz s buginou Mini. Martin Prokop s Fordem si nakonec v dakarském ročníku 2021 připsal pěkné 9. místo a Tomáš Ouředníček dojel 42.

12. etapa se v kategorii kamionů stala třetí, jíž v letošním ročníku vyhrál Čech Martin Macík s Ivecem. Celkové prvenství si ale vyjel Dmitry Sotnikov s Kamazem, následovaný svým týmovým kolegou Shibalovem. Také třetí příčku získal tovární tým Kamaz, když další ruský truck dovedl do cíle Airat Mardeev. Nejlepším z našich jezdců se stal Martin Macík na celkové 4. příčce, který tak vyrovnal nejlepší dakarský výsledek svého otce (ten startoval s kamionem LIAZ). 5. pozici si letos připsal Aleš Loprais kamionem Praga.

8. místo vyjel Martin Ven Den Brink v kamionu postaveném v České republice, navíc v jeho posádce nechybí český mechanik Daniel Kozlovský. Desítku nejlepších pak uzavírá Martin Šoltys s Tatrou. Tomáš Tomeček se svou Tatrou dojel na pěkném 16. místě.

Skvělým 3. etapovým místem zakončil letošní dakarské tažení v kategorii Classic Onřej Klymciw navigovaný Petrem Vlčkem. Jejich Škoda 130LR v celkovém hodnocení nakonec figuruje na 19. příčce. Vítězem se stal vůz za jehož volantem seděl Španěl Antonio Gutierrez.