Dakar 2021: Macík opět první!

Další etapové vítězství si připsal Martin Macík. Do první desítky se v 10. etapě ale neprobojoval Martin Prokop.

Mezi motorkáři si opět skvěle vedl Martin Michek, který dojel 13. hned za Slovákem Svitkem. Milan Engel dokončil etapu na 20. místě a Libor Podmol na 25. pozici. 32. místo obsadil Jan Brabec, 34. dojel Roman Krejčí, 38. David Pabiška a 48. Rudolf Lhotský. Průběžné vedení má Kevin Benavides z Argentiny, kterému dýchá na záda Američan Ricky Brabec. První desítku pak uzavírá Slovák Svitko. Náš Martin Michek je na 12. pozici, Milan Engel na 19. příčce, David Pabička je na 31. místě, Libor Podmol 33. a Rudolf Lhotský 43.

Mezi čtyřkolkáři dojel Tomáš Kubiena na 8. příčce a v průběžné pořadí mu patří 7. místo. V lehkých buginách se tentokrát dobře rozjel britský rallyový jezdec Kris Meeke, který dokončil 10. etapu na 7. pozici. Tomáš Enge dojel 23. a Josef Macháček 27. V průběžném pořadí je na tom ale lépe Macháček na 13. místě, zatímco Engeho najdeme na 36. příčce.

V kategorii automobilů stále vede v průběžném Stéphane Peterhansel s buginou Mini, kterého se snaží stíhat Nasser Al-Attiyah s Toyotou Hilux. Třetí Sainz už ztrácí více jak hodinu. Etapu ale vyhrál Yazeed Al Rajhi s další Toyotou. Martin Prokop viděl cíl na 14. místě, Tomáš Ouředníček na 36. příčce a Miroslav Zapletal dojel 39. Průběžně patří Prokopovi 9. příčka.

Mezi kamiony opět zářil Martin Macík, který 10. etapu vyhrál. Hned za ním viděl cíl celá smečka kamazů, mezi něž se vklínil MAZ – odstupy byly v řádu minut, takže v celkovém pořadí si Macík nijak výrazně nepolepšil. Do první desítky se vešel i 7. Loprais a 9. Valtr. Průběžně vede Sotnikov s Kamazem, následován dalšími kamazy, které po tratích vodí Shibalov a Mardeev. Z našich jezdců je v průběžném pořadí nejvýš Aleš Loprais na 4. místě, Macík je 5. a Šoltys 10. Valtr je zatím na 12. příčce a Tomeček na 17. pozici.

Posádka Ondřej Klymciw-Petr Vlček se Škodou 130LR v kategorii Classic dojela v 10. etapě na 21. místě. Průběžně jsou šestnáctí. Do cíle letošní Rallye Dakar zbývají dvě poslední etapy a jezdci mající šanci na posun pořadím už citelně zrychlují a útočí. Doufejme, že se bude dařit hlavně českým závodníkům.