Dakar 2022: V 1. etapě Prokop třetí, ve 2. se mu už tak nevedlo

Krásné třetí etapové místo vybojoval Martin Prokop a v průběžném pořadí mu patří šestá příčka právě odstartované Rallye Dakar. Jako třetí dojel také Loprais, jenže penalizace za neprojetí kontrolního botu ho odsunula o dvě příčky dozadu.

Po zahřívacím sobotním prologu se Dakar 2022 rozjel naplno. V první etapě a na závodníky čekala porce 514 kilometrů, z nichž 333 bylo měřených. Martin Prokop s Viktorem Chytkou vyráželi z Hailu jako šestnáctá posádka celkového pořadí kategorie automobilů a možná ani oni sami nečekali, jakým fantastickým způsobem prolétnou měřeným úsekem navigačně náročné nedělní etapy.

Jejich nový Ford Raptor RS Crosscountry v barvách Benzina Orlen Teamu byl v cíli jako třetí nejrychlejší automobil a stejné pořadí náleží české posádce i v celkové klasifikaci. Vítězem první etapy se stal Nasse Al-Attiyah s Toyotou Hilux před druhým Sebastienem Loebem. Ten startuje se speciálem Prodrive Hunter.

Ve druhé etapě si tato dvojice pořadí prohodila, průběžné vedení ale udržel Nasser Al- Attiyah. Česká posádka Martin Prokop – Viktor Chytka klesla na průběžné 6. místo, když druhou etapu zakončila na 20. pozici. Bez zajímavosti není 3. a 4. etapové místo týmu Audi Sport a jejich hybridních speciálů (elektromobil s palubním spalovacím motorem, který vyrábí energii pro akumulátory). Ten rychlejší vede po trati velezkušený Carlos Sainz, za ním dojel na Rallye Dakar ještě zkušenější Stéphane Peterhansel.

Mezi kamiony se v první etapě prosadil Aleš Loprais, který viděl cíl jako třetí. Následně byl ale penalizován za minutí kontrolního bodu, což znamenalo pokles na 5. místo, za čtveřici kamazů. Druhý nejrychlejší truck vedl Martin Macík, jemuž po úvodní etapě patřilo 7. místo. Druhou etapu dokončil Loprais z Instaforex Loprais Praga týmu na 5. místě za letos opět velice rychlými ruskými kamiony Kamaz. Macík s Ivecem Big Shock Racing dojel na 7. příčce a hned za ním Ignacio Casale z týmu Tatra Buggyra Racing. Další pořadí kamionů v době přípravy článku ještě nebylo známé, z důvodu pokračující 2. etapy – tedy i zveřejněné pořadí se ještě může změnit.

Mezi lehkými prototypy dojel první etapu Josef Macháček na 11. pozici. Pořadí druhé etapy nebylo v době uzávěrky článku ještě známé.

V kategorii čtyřkolek vybojoval v úvodním klání Zdeněk Tůma 11. místo a ve druhé etapě dojel desátý (v době přípravy článku ale ještě nebyla etapa u konce, pořadí se může změnit). Tomáš Kubiena byl v 1. etapě devatenáctý a ve 2. šestnáctý. Mezi motorkáři obsadil v 1. etapě dvanácté místo Stefan Svitko ze Slovenska, z českých jezdců byl nejrychlejší osmnáctý Jan Brabec. Na 23. příčce dojel Milan Engel, 41. Martin Michek a 63. David Pabiška.

Ve 2. etapě obsadil Stefan Svitko sedmé místo a náš Martin Michek 11. pozici. Jan Brabec dojel čtyřiadvacátý, Milan Engel na 37. místě a David Pabiška na 48. příčce ze 141 jezdců. Průběžné pořadí vede Sam Sunderland z Velké Británie, druhý je Adrien Van Beveren z Francie a třetí Daniel Sanders z Austrálie. Slovák Stefan Svitko zatím figuruje na 8. místě, nejrychlejší Čech je zatím Jan Brabec na 20. pozici.

V kategorii Classic, která odstartovala až dnes, je Ondřej Kymciw a Tomášem Bohmem a jejich Škodou 130LR na 11. místě. 40. příčka patří posádce Zdeněk Ondráček – Rudolf Lhotský, 58. pozice trojici Radovan Kazarka (Slovensko), Josef Kalina (ČR) a Robert Kasák (Slovensko). 72. místo zatím drží slovenská posádka Juraj Ulrich a Luboš Schwarzbacher, na 120. příčce najdeme českou posádku František Randýsek a Dušan Randýsek, o pět míst níže je pak dvojice Petr Fiala a Tomáš Fiala, 129. místo drží Olga Roučková a Robert Knobloch, 132. příčka patří další české dvojici Albert Pance a Štěpán Pance, na 141. pozici pak najdeme poslední české zástupce: Martina Cabela a Olgu Lounovou.