Domácí šampionát uzavírá první poločas, na posádky čeká rallye mezi vinohrady

Agrotec Petronas Rally Hustopeče dospěla ke svému 17. ročníku, který uzavře první polovinu letošního SONAX Mistrovství ČR v automobilových soutěžích. Podnik konaný v termínu 17. až 18. června bude hostit kromě domácí špičky také účastníky mistrovství FIA zóny střední Evropy, mistrovství Slovenska a českého i slovenského šampionátu v rallye historických automobilů. Mezi 105 přihlášenými budou na startu i 4 posádky autorizovaných dealerů Škoda Auto Česká republika, které opět patří k hlavním kandidátům na stupně vítězů v absolutním pořadí.

Účastníci se mohou těšit na tradiční charakter soutěže, který vytváří porce specifických a sportovně hodnotných asfaltových tratí s příměsí šotolinových pasáží. Pojede se v osvědčeném formátu pátek/sobota, v každé etapě posádky absolvují dvě sekce s trojicí rychlostních zkoušek. Na startující čeká celkem 316 km s necelými 150 km měřených úseků. Řada testů vychází z předchozích ročníků, ale pro všechny bude neznámou, hned úvodní rychlostní zkouška Vlčí dolina. Po jejím absolvování doplní páteční sekci úseky Němčičky a Kurdějov.

V sobotu se odstartuje na Starovicích, následovat bude test Šitbořice a sekci zakončí s délkou přes 20 km nejdelší zkouška soutěže Diváky. Právě tento úsek v minulosti mnohokrát rozhodoval o výsledcích rallye mezi vinohrady a lze očekávat, že ani letošní ročník nebude výjimkou. Soutěž začíná v pátek 17. června v 18 hodin a vítěz projede cílovou rampou v sobotu 18. června krátce po 17. hodině. Servisní zázemí stejně jako v minulých letech poskytne rozlehlý areál společnosti MOSS logistics na Bratislavské třídě v Hustopečích.

Mezi 105 přihlášenými početně dominují soutěžní vozy Škoda, jichž odstartuje 27. Největší pozornost bude upřena na dealerské týmy, které se seřadily na prvních čtyřech místech průběžného pořadí mistrovství republiky. V roli vedoucí posádky českého mistrovství do soutěže vyjedou vítězové dvou předchozích podniků Jan Kopecký a Jan Hloušek s vozem Škoda Fabia Rally2 evo. Pro ně to bude domácí soutěž, neboť Agrotec Škoda Rally Team sídlí právě v Hustopečích.

Favorizované posádce Kopecký/Hloušek bude chtít sekundovat stejný vůz v barvách Laureta Auto Škoda Teamu, do něhož usednou Filip Mareš a Radovan Bucha. Mladík Dominik Stříteský se zkušeným Jiřím Hovorkou ze stáje ACA Škoda Vančík Motorsport předvedli velmi pěkné výkony na Šumavě i v Českém Krumlově a také zde budou chtít potvrdit stoupající formu. Zlínský Samohýl Škoda Team opět vysílá do boje dvojici Adam Březík/Ondřej Krajča, která by ráda zaútočila na první stupně vítězů v sezoně. Startovní pole nepostrádá nikoho z tuzemské špičky a o ještě větší konkurenci se postará několik kvalitních posádek ze slovenského šampionátu. Z nich stojí za zmínku především Poláci Grzegorz Grzyb a Tomasz Borko s vozem Škoda Fabia Rally2 evo.

Průběžné pořadí mistrovství ČR 2022
1. Jan Kopecký/Jan Hloušek (Agrotec Škoda Rally Team/Škoda Fabia Rally2 evo) 171 b.
2. Filip Mareš/Radovan Bucha (Laureta Auto Škoda Team/Škoda Fabia Rally2 evo) 144 b.
3. Dominik Stříteský/Jiří Hovorka (ACA Škoda Vančík Motorsport/Škoda Fabia Rally2) 87 b.
4. Adam Březík/Ondřej Krajča (Samohýl Škoda Team/Škoda Fabia Rally2) 70 b.
5. Karel Trojan/Zdeněk Jůrka (Korno Motorsport/Škoda Fabia Rally2) 58 b.
6. Martin Vlček/Alexandra Skripová (Kowax 2Brally/Hyundai i20 N Rally2) 40 b.
7. Tom Kristensson/Andreas Johansson (Švédsko/Hyundai i20 R5) 39 b.
8. Ondřej Šimek/Vítězslav Baďura (Shiva Motorsport KTM/Ford Fiesta R5) 37 b.
9. Maciej Lubiak/Grzegorz Dachowski (Polsko/Škoda Fabia Rally2 evo) 23 b.
10. Jan Talaš/Tomáš Šmíd (Duck Racing/Škoda Fabia Rally2) 23 b.