Druhé vítězství v řadě pro Tänaka a Toyotu Yaris WRC

Ott Tänak s týmem Toyota Gazoo Racing WRT oslavuje již druhé vítězství v posledních dvou podnicích a celkově třetí v roce 2019, po zaslouženém prvním místě na Portugalské rallye.

Tänak, jenž jel v čele závodu již od pátečního třetího měřeného úseku, vstupoval do pětice rychlostních zkoušek posledního dne závodu s náskokem 4,3 sekundy. Tento náskok jej dělil od stájového kolegy Krise Meeka. Ten si před třetím v pořadí držel náskok pouhé 4,9 sekundy.

Oba jezdci dokázali svoji výhodu zvýšit díky intenzivnímu úsilí v prvních třech měřených úsecích, kdy pokaždé dosáhli dvou nejrychlejších časů. Meeke poté šel v předposlední rychlostní zkoušce do hodin, čímž se propadl na třetí místo. Větší problém jej ale potkal na začátku posledního měřeného úseku. Najel totiž na pařez stromu ve vnitřní části zatáčky, ulomil kolo a musel ze závodu odstoupit.

universal300x250

Smůlu měl Jari-Matti Latvala, který musel odstoupit kvůli technickým problémům. Stalo se tak před posledním měřeným sobotním úsekem. V neděli pak opět vyrazil na trať a posunul se o čtyři pozice na celkově sedmé místo. Současně s tím zaznamenal cenné body do mistrovství továrních týmů, kde Toyota zmenšuje odstup za prvním v pořadí.

Tänak s navigátorem Martinem Järveojou dokonale kontrolovali poslední dva měřené úseky na cestě k vítězství s náskokem 15,9 sekundy. Současně zaznamenali třetí nejrychlejší čas (3 bonusové body) v závěrečné Power Stage, a tak Tänak uzavřel pouhé dva body za leaderem žebříčku závodních jezdců šampionátu. To vše v očekávání dalšího kola mistrovství světa, které se bude konat na Sardinii.

„Je to další úžasné vítězství pro Otta i celý tým. Byl opravdu silný, od pátku vedl, přestože vyjížděl na trať jako druhý. Vše skvěle zvládl i za skutečně náročných podmínek. Společně s Martinem odvedli výbornou práci. Viděli jsme, že i ostatní dva vozy byly dost rychlé na stupně vítězů. Bohužel Jari-Matti se musel potýkat s problémem a Kris udělal malou chybu, která jej ale hodně stála. V obou bodováních šampionátu nicméně vše kráčí správným směrem,“ prohlásil po závodu šéf týmu Tommi Mäkinen.

KONEČNÁ KLASIFIKACE PORTUGALSKÉ RALLYE
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 hod 20 min 22,8 s
2 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +15,9 s
3 Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +57,1 s
4 Teemu Suninen/Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) +2 min 41,5 s
5 Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +7 min 8,3 s
6 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5 Evo) +10 min 34,2 s
7 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +11 min 28,2 s
8 Jan Kopecký/Pavel Dresler (Škoda Fabia R5 Evo) +11 min 41,9 s
9 Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Škoda Fabia R5) +12 min 46,3 s
10 Emil Bergkvist/Patrik Barth (Ford Fiesta R5) +14 min 28,4 s

Co bude následovat?
Italská rallye na Sardinii (13.-16. června) sestává z rychlých a úzkých cest s jemnou šotolinou, která ustupuje s každým projíždějícím vozem a mění se v hrubou trať s vyjetými kolejemi. Každá nepozornost jezdce může být rychle ztrestána odhalenými balvany nebo stromy podél tratě. Lze také očekávat vysoké teploty, které jsou další komplikací pro vozy i jejich obutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.