Dvojité vítězství pro Volkswagen

Finská posádka Jari-Matti Latvala-Miikka Anttila se v Rallye Mexiko vrátila do boje o titul mistra světa a pozoruhodně dominantním vítězstvím před svými francouzskými týmovými kolegy, posádkou Sébastien Ogier-Julien Ingrassia.

Volkswagen zůstává díky vítězství posádky Latvala-Anttila v Mexiku i nadále neporažen. V roce 2013 znamenal triumf Sébastiena Ogiera první úspěch vozu Polo R WRC na šotolině. V současnosti trojnásobný mistr světa přidal další vítězství v letech 2014 a 2015. Latvala a Anttila ukončili svým vítězstvím vítěznou sérii francouzských jezdců, trvající od roku 2006.

Rallye Mexiko byla plná superlativů nejen na papíře, ale představovala enormní výzvu i pro účastníky a techniku. Na rychlostní zkoušce „El Chocolate“ vystoupaly posádky až k nejvyššímu místu celé soutěžní sezony – do nadmořské výšky 2746 metrů. To byla velká výzva pro motoráře vzhledem k tomu, že s výškou klesá tlak vzduchu a obsah kyslíku.

Také pro jezdce a spolujezdce to znamenalo vyšší tělesné zatížení. Zkoušce byla podrobena i fyzická kondice posádek, a to v nejdelší rychlostní zkoušce roku s názvem „Guanajuato“ s délkou přesně 80 kilometrů. Delší rychlostní zkouška se jela naposledy v roce 1986 – v Rallye Francie na Korsice.

Zvláštní pozornost si zaslouží fanoušci na Rallye Mexiko, jejichž nadšení doprovázelo účastníky nejen při tradičně emocionálním startu třetího podniku sezony v Guanajuatu, ale i po celý víkend na rychlostních zkouškách a v servisním zázemí. Pro Latvalu, Ogiera, Mikkelsena a celý tým Volkswagen to bylo zdrojem ještě větší motivace.

Sébastien Ogier a Julien Ingrassia vybojovali nejrychlejším časem v tzv. Powerstage tři bonusové body do hodnocení mistrovství světa jezdců a spolujezdců, čímž zvýšili svůj náskok na 38 bodů. Jari-Matti Latvala a Miikka Anttila získali v Powerstage dva bonusové body za druhý nejrychlejší čas – a s 27 body jsou na šestém místě, přičemž na vedoucí posádku Ogier-Ingrassia ztrácejí celkem 50 bodů.

Andreas Mikkelsen a Anders Jæger vyšli sice v Mexiku naprázdno, ale s 33 body jsou třetí v průběžném pořadí mistrovství světa. Volkswagen navíc zvýšil své vedení v hodnocení konstruktérů o 28 na 33 bodů před pronásledujícím týmem Hyundai.

Švédská rallye: Škoda druhá ve WRC2