Kalle Rovanperä s Fabií R5 evo byl nejrychlejší mezi „er-pětkami“

Na Neste Rally Finland posádka Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (FIN/FIN) s vozem Škoda Fabia R5 evo dojela na prvním místě v kategorii WRC2 Pro (tovární týmy) způsobem start-cíl a bylo to jejich čtvrté vítězství v řadě v rámci letošního mistrovství světa FIA World Rally Championship. Posádka byla současně rychlejší i než všichni startující v kategorii WRC2, určené pro soukromé týmy.

Fabia R5 evo tedy zůstává od své homologace v dubnu letošního roku neporažena. Současně se Škoda Motorsport dostala do vedení v hodnocení výrobců v kategorii WRC2 Pro. Úspěch automobilky Škoda doplnila ruská posádka Nicolay Gryazin/Yaroslav Fedorov, která s předchozí generací vozu Škoda Fabia R5 zvítězila v rámci kategorie WRC2 určené pro privátní týmy. Obě generace soutěžního vozu Fabia tak byly nejrychlejší z vozů R5.

„Je to neskutečné! Potom, co jsme v pátek provedli změny nastavení podvozku, fungoval vůz skvěle a řízení mě velmi bavilo! V rychlých pasážích jsem jel naplno a na rozbitém povrchu jsem si dával velký pozor. Mohli jsme jet ještě rychleji, ale nechtěli jsme riskovat. Řídit vůz Škoda Fabia R5 evo ve Finsku byl pro mě nejlepší rallyový zážitek,“ oslavoval v cíli na stupních vítězů ve městě Jyväskylä nadšený Kalle Rovanperä s Jonnem Halttunenem.

universal300x250

Šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek mladé Finy pochválil: „Kalle a Jonne ukázali pevnost svých nervů. Naplnili vysoká očekávání a před svými fanoušky se předvedli výjimečným způsobem a ve výjimečné formě. Z našich rozsáhlých zkušeností víme, jak extrémně náročná je pro finské posádky jejich domácí soutěž.“

Za dvojicí Rovanperä/Halttunen jela v kategorii WRC2 určené pro privátní jezdce po vynikajícím výkonu francouzská dvojice Pierre-Louis Loubet a spolujezdec Vincent Landais, jedoucí s vozem Škoda. Poprvé startovali s Fabií R5 evo a okamžitě měli pod kontrolou vedení ve své kategorii. Během poslední sobotní rychlostní zkoušky ale vyjeli z trati a ztratili cenný čas. Z tohoto důvodu převzala vedení v kategorii pro privátní týmy ruská posádka Nicolay Gryazin/Yaroslav Fedorov, a ta si dojela pro triumf v této třídě s původním vozem Škoda Fabia R5.

Celkové výsledky Finské rallye (WRC2 Pro/WRC2)
1. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), Škoda Fabia R5 evo, 2.38:34,4 h*
2. Gryazin/Fedorov (RUS/RUS), Škoda Fabia R5, +2:34,6 min
3. Huttunen/Lukka (FIN/FIN), Hyundai i20 R5, +2:48,6 min
4. Kristoffersson/Skjaermœn(S/N), VW Polo GTI R5, +4:38,4 min
5. Camilli/Veillas (F/F), Ford Fiesta R5 MKII, +4:47,0 min*

*Výrobci nominované vozy sbírající body do kategorie WRC2 Pro.

Průběžné pořadí mistrovství světa kategorie WRC2 Pro/Jezdci (po 9 ze 14 kol)
1. Kalle Rovanperä (FIN), Škoda, 136 bodů
2. Mads Østberg (N), Citroën, 98 bodů
3. Gus Greensmith (GB), Ford, 85 bodů
4. Lukasz Pieniazek (PL), Ford, 74 bodů
5. Jan Kopecký(CZ), Škoda, 36bodů

Průběžné pořadí mistrovství světa kategorie WRC2 Pro/Výrobci (po 9 ze 14 kol)
1. Škoda,184 bodů
2. Ford, 177 bodů
3. Citroën, 98 bodů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.