Kopecký vítězí na Barum Rally

Pověst českého svátku motoristického sportu letošní Barum Czech Rally Zlín naplnila bezezbytku. Nechyběly dramatické momenty, zvraty, ani famózní divácká kulisa.

Barumka se opět velice vydařila, když přinesla vše, co krásy motoristického sportu mohou nabídnout. Na čele soutěže se usadila tovární posádka Škody Motorsport Jan Kopecký – Pavel Dresler se Škodou Fabia R5, která prvenství udržela až do samého konce.

Skvělou rychlost měli ale i další jezdci, jako třeba Václav Pech nebo domácí Roman Kresta. Druhou příčku ale nakonec zaslouženě nakonec vybojoval Alexey Lukyanuk s Fordem Fiesta R5, za ním dokončil soutěž Kresta. Ten tak ukázal, že stále patří k české absolutní špičce.

Krestovi na bednu pomohlo odstoupení do té doby třetí posádky Václav Pech – Petr Uhel (Ford Fiesta R5), které odstavil dvojitý defekt. Důvodem odstoupení v posledním dni rallye tak bylo menší množství náhradních kol, než defektů.

Kresta se ale i tak musel o třetí místo poprat, jelikož ještě po předposlední RZ byl čtvrtý za Kostkou. V poslední rychlostní zkoušce ale mocně zatáhl, měřený test vyhrál a doslova tak vybojoval třetí místo.

Pátou příčku bral Polák Kajetanowicz s Fiestou R5 a šestý byl Němec Griebel s Fabií R5. Slovák Martin Koči, navigovaný navrátivším se extovárním spolujezdcem Filipem Schovánkem, dovezl svou Fabii R5 do cíle na celkovém sedmém místě.

Osmá příčka patří další Fabii R5, tentokrát ale s posádkou Pavel Valoušek – Veronika Havelková. Ti si tak polepšili z desátého místa, na němž se dlouho drželi. Osmé místo je při letošní silné konkurenci výborným výsledkem.

To platí ale i pro devátou a desátou příčku. Ta devátá patří portugalské posádce s další Fabií R5 (Magalhaes B. – Magalhaes H.). Desátý dojel Bryan Bouffier s Fiestou R5.

Pověst bouráka opět potvrdil zpěvák Daniel Landa, který tak cíl soutěže neviděl. Ještě dříve ale odstoupil Vojtěch Štajf, který si opravdu vypil pomyslný kalich hořkosti až do dna. Jeho Škoda Fabia R5 totiž zničeho nic začala hořet v zadní části vozu a podle slov pilota během čtyř minut už prakticky nebylo co hasit – celý závodní speciál lehl popelem, zůstal jen skelet karoserie a několik žárem deformovaných plechů. Nyní se bude příčina požáru zjišťovat.

Ve dvoukolkách si vedl výborně Fin Huttunen s Opelem Adam R2, avšak jen do té doby, než „zaparkoval“ na RZ4 na střeše. I tak ale byly ve třídě 6 vidět skvělé boje a nejrychlejší posádky předváděly divákům, že i s pohonem jedné nápravy jde jezdit dravě a atraktivně.

Nejrychlejší byl nakonec Polák Zawada s dalším Opelem Adam R2. Druhou příčku vybojoval Filip Mareš s Peugeotem 208 R2 před třetím Simonem Wagnerem z Rakouska na témže voze. Jeho bratr Julian bral s další „dvěstěosmičkou“ čtvrté místo ve třídě 6.

Celkově se letošní barumka velice vydařila. Do Zlína a okolí tradičně přivedla obrovské množství fanoušků rallysportu, což je přínos nejen pro motoristický sport, ale i pro celý region, jehož služeb návštěvníci rallye využívají (restaurace, ubytování, obchody).

Barum Rally je tak jeden z řady sportovních podniků, které plní nejen sportovní úlohu a jsou zdrojem zábavy pro diváky, ale současně i pomáhají ekonomice.