LIAZ se znovu vypraví do Dakaru!

Historický kamion LIAZ, který jako vůbec první český vůz před třiceti lety vyjel na Rallye Paříž-Dakar, prošel důkladnou renovací a chystá se náročnou cestu v rámci projektu „Sen o Dakaru“ zopakovat. Magazín Racing Life se stal mediálním partnerem této výpravy a bude přinášet nejen informace o průběhu expedice, ale i technické údaje o vozidle, které patří k hvězdám české historie motorsportu.

Je to přesně třicet let, co první český kamion vyrazil na Rallye Paříž-Dakar. A co víc, jeden ze dvou vozů 7. ročník náročné soutěže dokončil, a to na skvělém 13. místě. Byl to vůz se startovním číslem 627 a Jiřím Moskalem za volantem.

Tento automobil prošel kompletní renovací a nyní vyrazí do afrického Senegalu znovu. Za jeho volant opět usedne Jiří Moskal. U břehů Růžového jezera pak celá výprava čítající ještě dva doprovodné vozy a motocykl vzdá hold všem, kteří se na historickém úspěchu před třiceti lety podíleli.

Repasovaný kamion můžete vidět od 27.11. do 30.11. na pražském výstavišti v Holešovicích, kde má výstavní premiéru v rámci akce 4×4 Drive. Další příležitost bude při slavnostním startu dne 27.12. z Pražského hradu. Nad akcí totiž převzal záštitu prezident republiky. Pak už se LIAZka vypraví do Paříže, odkud pojede po stopách původní Rallye Paříž-Dakar.

Projektu „Sen o Dakaru“ se přitom může zúčastnit aktivně každý. Zatímco firmy mají možnost podílet se na expedici jako partneři, ostatní mohou využít umístění svého jména na kamion za nevelký poplatek a takto přispět na cestu historického vozidla. Této příležitosti už využili například závodníci Martin Macík, Tomáš Tomeček nebo Lukáš Vojáček. Více se lze dočíst na webu akce www.senodakaru.cz či v PDF magazínu Racing Life. Aktuální informace můžete sledovat na facebooku projektu „Sen o Dakaru“.

Z expedice vznikne navíc film a plánuje se i knižní publikace. Fanoušci náročné Rallye Paříž-Dakar, závodních kamionů a motorsportu obecně se tedy mají na co těšit.