Na Sardinii zvítězil ve WRC2 Tidemand

Pontus Tidemand učinil důležitý krok k zisku svého druhého mistrovského titulu v kategorii WRC2. Mistr světa z roku 2017 zvítězil se svým spolujezdcem Patrikem Barthem s privátně nasazeným vozem Škoda Fabia Rally2 evo na Italské rallye na Sardinii (9.–11. října 2020) v kategorii WRC2.

Dvě kola před koncem letošní sezóny FIA Mistrovství světa vede Tidemand i díky vítězství v Itálii v celkové klasifikaci o 18 bodů. V kategorii WRC3 si v celkovém pořadí upevnil svoji třetí pozici polský soukromník Kajetan Kajetanowicz, jedoucí s vozem Škoda. Oliver Solberg (S) se svým spolujezdcem Aaronem Johnstonem (IRL), jedoucí za podpory Škody Motorsport, dojel na Sardinii po restartu do poslední etapy na šestém místě v kategorii WRC3.

Strategickou a promyšlenou jízdou si Pontus Tidemand zajistil třetí vítězství v kategorii WRC2 letošní sezóny. Vedení se ujal již během první etapy, když původně vedoucího Adriena Fourmauxe (Ford) postihl defekt. Následně Tidemand neudělal ve svém voze Škoda Fabia Rally2 evo nasazeném týmem Toksport WRT žádnou chybu a vítězství si udržel i po 16 rychlostních zkouškách a 238,84 měřených kilometrech.

„Jsem šťastný, že se mi při mé premiéře zde podařilo Italskou rallye na Sardinii vyhrát,“ řekl. „Nebylo snadné po celou soutěž startovat v dané kategorii jako první. Zvolili jsme konzervativní strategii, které jsme se striktně drželi. Pro další vývoj v mistrovství světa je tento výsledek velmi dobrý.“ Mistr světa kategorie WRC2 z roku 2017 zvýšil své vedení v celkovém hodnocení před Madsem Østbergem (Citroën) o 18 bodů. Druhá posádka startující v týmu Toksport WRT s vozem Škoda Fabia Rally2 evo, norsko-rakouská smíšená dvojice Eyvind Brynildsen/Ilka Minor, dojela v kategorii WRC2 na velmi dobrém třetím místě.

I přesto, že Olivier Solberg (S), jedoucí za podpory Škody Motorsport, startoval na Italské rallye na Sardinii vůbec poprvé, téměř po celé dvě první etapy byl vedoucím mužem kategorie WRC3. Jeho naděje na vítězství se rozplynuly potom, co se svým vozem Škoda Fabia Rally2 evo během poslední rychlostní zkoušky druhého soutěžního dne uvízl v příkopu. Po nedělním restartu nakonec devatenáctiletý Švéd se spolujezdcem Aaronem Johnstonem (IRL) dojel v kategorii WRC3 na šestém místě.

O čtyři příčky byl v dané kategorii lepší Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem. Polská posádka jedoucí s privátně nasazeným vozem Škoda měla dokonce na dohled vítězství ve své kategorii. To však překazil defekt, který jejich vůz postihl v předposlední rychlostní zkoušce soutěže a posádku stál více než jednu minutu.

„Gratuluji Pontusovi a Patrikovi k jejich vítězství ve WRC2. Nyní jsou ve velmi dobré pozici pro zisk mistrovského titulu v kategorii WRC2. Oliver a Aaron měli opravdu smůlu. Nicméně jsou ještě velmi mladí a ze situací, jako byla tato, se mohou poučit. I tak ale jasně ukázali svoji rychlost,“ řekl Pavel Hortek, týmový manažer Škody Motorsport.¨

Zajímavost soutěže
V náročných soutěžích je často rozvážnější jízda nejlepším přístupem. Pontus Tidemand/Patrik Barth (ŠKODA FABIA Rally2 evo) nepotřebovali k celkovému prvenství v kategorii WRC2 vyhrát žádnou z rychlostních zkoušek v dané kategorii.

Navzdory pandemii Covid-19 se WRC zatím jede dál
Další kolo FIA Mistrovství světa je naplánováno na 19.–22. listopadu. Bude se konat v malebném belgickém městě Ypres.

Celkové výsledky Italské rallye na Sardinii (WRC2)