Německá rallye: Kopecký vyhrál v kategorii WRC2 Pro

Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem (CZ/CZ) svým vítězstvím na německé ADAC Rallye Deutschland (22. 8.–25. 8. 2019), která je desátým podnikem mistrovství světa FIA World Rally Championship, předvedli svůj nejlepší výsledek v letošní sezoně, když byli nejrychlejší jak v rámci kategorie WRC2 Pro, tak mezi vozy WRC2 vůbec.

Druhá posádka Škody Motorsport ve složení Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (FIN/FIN) doháněli svoji ztrátu způsobenou sobotním výletem mimo trať, a nakonec v rámci WRC2 Pro skončili na třetím místě. I tak ale Rovanperä zvýšil své vedení v průběžné celkové klasifikaci jezdců kategorie WRC2 Pro. Od okamžiku, kdy byla v dubnu 2019 Škoda Fabia R5 evo homologována, nebyla ve své kategorii v rámci mistrovství světa poražena.

Český rallyový speciál dominoval na německé rallye také v kategorii WRC2 určené pro soukromé týmy. Dvě německé posádky ve složení Fabian Kreim/Tobias Braun a Marijan Griebel/Pirmin Winklhofer, pro něž to byla shodně jejich první soutěž s novým vozem Škoda Fabia R5 evo, zajistily ve své kategorii pro značku Škoda dvojité vítězství.

Když se člověk tak dívá do výsledků, musí si říkat „Kde je ten Volkswagenem tolik opěvovaný speciál Polo GTi R5, do něhož šly i některé tými dříve používající Fabii R5?“ Ale buďme fér, Vokswagen Polo GTI R5 v rukou Poláka Kajetanowicze dojel v Německu v rámci WRC2 třetí a v rámci hodnocení všech „er-pětek“ pak čtvrtý, za všemi třemi vozy Škoda Fabia R5 evo. Ale vraťme se k učinkování továrního týmu Škoda Motorsport.

Po sobotních rychlostních zkouškách ve vojenském prostoru Baumholder se německá rallye, která je desátým kolem letošního mistrovství světa, přesunula zpět mezi nádherné vinice kolem řeky Mosely. V plánu byly čtyři rychlostní zkoušky. Budíčkem pro soutěžící byl 28,06 kilometru dlouhý test „Grafschaft“.

Cíl byl pro obě tovární posádky Škoda jasný: nově korunovaní mistři České republiky Jan Kopecký a Pavel Dresler měli za úkol udržet vedení v kategorii WRC2 Pro. Kalle Rovaperä a Jonne Halttunen, taktéž jedoucí s vozem Škoda Fabia R5 evo, kteří ztratili vedení v kategorii po svém malém výletu mimo trať v sobotu ráno, měli udržet třetí místo a získat tak cenné body do hodnocení mistrovství světa.

Na první rychlostní zkoušce začal Jan Kopecký opatrně, ale i tak zvětšil svůj náskok ve své kategorii. „Rychlostní zkouška byla náročná, protože na trati bylo hodně štěrku a v lese několik zablácených úseků. Musel jsem být opravdu velmi opatrný,“ řekl. Jeho týmový kolega k tomu doplnil: „Ráno to na tvrdých pneumatikách opravdu hodně klouzalo. Byl jsem opatrný, ale bylo to dobré.“ To jeho slovy znamená, že zajel nejrychlejší čas své třídy.

Nakonec Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem udrželi své vítězství až do konce soutěže a vybojovali tak svůj první triumf ve WRC2 Pro letošní sezony mistrovství světa. Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen neriskovali. Svým třetím místem v rámci WRC2 Pro si připsali cenné body do celkového hodnocení jezdců i značek. V kategorii WRC2 určené pro soukromé týmy Fabian Kreim (mistr Německa 2016 a 2017) a úřadující německý šampion Marijan Griebel, oba v barvách týmu Škoda Auto Deutschland, vybojovali první a druhé místo. Pro oba to byla první soutěž s modernější Fabií R5 evo.

Šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek měl při pohledu na stupně vítězů u jezera Bostal radost: „Gratuluji Janovi a Pavlovi, že si zásluhou vynikajícího výkonu domů odvážejí vítězství. Jsme pyšní na náš nový vůz Škoda Fabia R5 evo, který zůstává ve své kategorii v rámci mistrovství světa neporažen. To je velká odměna celému týmu za vynikající práci. Po své chybě udělali Kalle a Jonne v dané situaci maximum, takže si svým třetím místem připsali cenné body do celkového žebříčku mistrovství světa v kategorii WRC2 Pro!“

Celkové pořadí v německé rallye (WRC2 Pro/WRC2)

*Výrobci nominované vozy sbírající body do kategorie WRC2 Pro

Průběžné pořadí mistrovství světa kategorie WRC2 Pro (jezdci po 10 ze 14 soutěží)