Ouředníček je zpět, radost ale kazí smrt motorkáře

Ford Tomáše Ouředníčka se podařilo opravit a tak se česká posádka mohla postavit na start nedělní etapy. Pomáhali mechanici z týmu Nizozemce Van den Brinka, jehož kamion Ouředníčkův vůz zničil a s nabídkou pomoci přispěchali i všechny české týmy. Tomáš Ouředníček pak ocenil, že v tento pro něj těžký moment ožil dakarský duch. Bohužel černý stín nad etapou zanechala smrt velice zkušeného Paula Gonçalvese, který si v minulosti na motocyklu dokázal dojet i pro celkové druhé místo.

„Na opravě vozu při sobotním dni volna usilovně pracujeme. Martin nám poskytl i svoje mechaniky, abychom to stihli. Takže nám pomáhají a svařují. Auto totiž bylo silně poškozené. Chyběl kus rámu, byl posunutý motor, ulomené držáky motoru, prasklá olejová vana. Do sání se dostala spousta písku. Takže není jisté, že se auto povede po opravě nastartovat. Ale my pro to uděláme všechno,“ říkal ještě v sobotu pilot vážně poškozeného vozu. O celém incidentu jsme psali ZDE.

Jeho odhodlání pokračovat posílily i reakce fanoušků a účastníků letošního ročníku Rallye Dakar. „Moc děkujeme všem za obrovskou podporu z celého světa. Video s nehodou letělo po sítích neskutečnou rychlostí a sledovanost je obrovská. Všichni se nám snaží dodat sílu a energii. A to se týká i pomoci od týmů a lidí tady v bivaku. Dakarský duch opravdu žije! Děkujeme!“ uzavírá Tomáš Ouředníček.

V neděli se jela sedmá etapa Rijád – Wadi Al Dawasir s měřeným úsekem dlouhým 546 kilometrů a dobrou zprávou je, že Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na startu nechyběli. Vůz sice není stoprocentní, ale jede a Ouředníček s ním dojel v sedmé etapě na pěkné 28. pozici (průběžně 37. místo).

Z našich jezdců byl nejrychlejší Martin Prokop na 13. místě (průběžně 13. místo), Miroslav Zapletal dokončil etapu na 25. příčce (průběžně 19. místo). Etapovým vítězem se stal Sainz, druhý dojel Al-Attiyah a třetí Peterhansel. Stejné pořadí prvních tří jezdců platí i pro průběžné celkové hodnocení.

Jezdci si podali ruce. Tým Nizozemce Van den Brinka s opravou Ouředníčkova Fordu ve volném dni pomáhal.

Mezi malými buginami dojel 13.Josef Macháček, celkově je na 25. příčce. Pořadí kamionů ovládly kamazy. Nejrychlejším z našich jezdců byl Aleš Loprais s Pragou na 5. pozici (průběžně 4. místo), Macík s Ivecem dojel na 13. příčce (průběžně 5. místo) a Šoltys s Tatrou jako 14. (průběžně 9. místo).

Mezi čtyřkolkáři byl z českých zástupců nejrychlejší Tomáš Kubiena na 8. místě, ale protože jej už dříve vyřadila závada, jede mimo celkové konečné pořadí. Jediným Čechem ve hře je tak Zdeněk Tůma, který etapu dokončil na 11. příčce a ta mu patří i celkově.

Až těsně nad ránem byl motor přichystaný na nalévání kapalin

Mezi motorkáři si Rallye Dakar bohužel vybrala daň nejvyšší, když do cíle 7. etapy už nedojel velmi zkušený Paulo Gonçalves. Jezdce našli ležícího na zemi, krvácejícího z úst a uší. Není ale jisté, zda šlo o následky pádu, spekuluje se o náhlé srdeční příhodě. Tento respektovaný motorkář, který v minulosti na Rallye Dakar dokázal dojíždět vysoko, přičemž jeho největším úspěchem je celková druhá příčka, zemřel. K uctění jeho památky se pořadatelé spolu s jezdci na motocyklech a čtyřkolkách dohodli, že pro tyto dvě kategorie bude následující osmá etapa zrušená.

Nejrychlejším z našich jezdců byl v sedmé etapě Martin Michek na skvělém 11. místě, Milan Engel byl 27. a na 41. příčce dokončil Petr Vlček. Janu Brabcovi patřila 52. příčka a Janu Veselému 92. Celkově vede Američan Ricky Brabec, zmínit musíme průběžné 10. místo Slováka Stefana Svitka. Nejrychlejší z našich motorkářů je Martin Michek na 14. příčce, který je současně nejlepším nováčkem na Rallye Dakar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.