Rally Bohemia letos s řadou novinek

Rally Bohemia letos s řadou novinek

Pětačtyřicátý ročník Rally Bohemia se bude i letos konat o prvním prázdninovém víkendu, tedy od pátku 29. června do neděle 1. července. Rally Bohemia 2018 v sobě bude sdružovat celkem čtyři různé podniky a pořadatelé pro letošní ročník připravují celou řadu novinek.

Tradičně nejsledovanější soutěží bude Mistrovství České republiky v rallye, přičemž Rally Bohemia bude jeho pátým letošním podnikem. Loňský ročník skončil jubilejním pátým mladoboleslavským vítězstvím v řadě pro Jana Kopeckého a Pavla Dreslera, posádku továrního týmu Škoda Motorsport, na Škodě Fabia R5. Ti tak zároveň prodloužili zdejší vítěznou šňůru týmu Škoda Motorsport, trvající již od roku 2009, na neuvěřitelných devět let.

Již popáté bude „bohemka“ hostit také MČR v rallye historických vozidel. Loňský ročník Rally Bohemia Historic skončil obhajobou vítězství liberecké posádky Břetislava a Lucie Engových na Škodě 130LR. Bylo to však po dramatickém závěru, kdy se na poslední rychlostní zkoušce vůz Břetislava Engeho dokonce ocitl na chvíli mimo trať. Zajímavostí je, že model Škoda 130LR zvítězil ve všech čtyřech dosavadních ročnících Rally Bohemia Historic a mladoboleslavský podnik je tedy značce Škoda v posledních letech zaslíben nejenom v rámci soudobých automobilů.

universal300x250

Premiéru bude letos mít Eco Energy Rally Bohemia. Soutěž bude součástí světového poháru FIA Electric and New Energies Championship. Jde o šampionát v jízdě pravidelnosti vypsaný pro elektromobily, hybridy a vozy na CNG. Upřímně, pro fanouška rychlých kol není o co stát.

Ani letos nebude chybět Rally Bohemia Legend, která je již pevnou součástí časového harmonogramu „bohemky“. Jde o exhibiční jízdu závodních automobilů z 60.-90. let se závodní historií nebo jejich věrných replik. Účastníkům Rally Bohemia Legend se na rychlostních zkouškách neměří časy, takže mají o to více prostoru pro divácky atraktivní styl jízdy a předvedení své techniky divákům.

Pojďme se nyní podívat na novinky ohledně trati a časového schématu letošního ročníku. Servisní zóna Rally Bohemia, Rally Bohemia Historic i Legend se letos přesouvá na letiště v Hoškovicích u Mnichova Hradiště, díky čemuž se zkrátí přejezdová vzdálenost ze servisu na rychlostní zkoušky na Hodkovicku a Železnobrodsku.

Pro Rally Bohemia je typická každoroční částečná obměna tratí rychlostních zkoušek. Pro letošek však organizátoři připravili ještě větší změny než obvykle, takže již nyní můžeme prozradit, že ani jedna rychlostní zkouška se nepojede ve stejné podobě jako v loňském roce. Změna lokality se nevyhnula ani testovací RZ – shakedownu, který se nově pojede přes obec Březina v těsné blízkosti servisní zóny.

Shakedown se pojede v pátek odpoledne a právě zde se poprvé představí divákům v akci závodní speciály jak soudobého startovního pole MČR, tak historického MČR HA. Večer bude následovat program přímo v Mladé Boleslavi, kde si budou moci fanoušci a diváci nejprve přijít pro podpis od špičkových závodníků na autogramiádu do nákupního centra Bondy.

Následně před sousedním Muzeem Škoda Auto od 20 hodin proběhnou slavnostní starty Rally Bohemia Historic a Eco Energy Rally Bohemia, na které bude v obou případech průběžně přímo navazovat test akcelerace na 200 metrů na třídě Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera. Zatímco v případě Eco Enegy Rally Bohemia půjde pouze o exhibiční test, v případě historických automobilů už půjde o RZ1 Prolog a první cenné sekundy.

V sobotu dopoledne proběhnou před Muzeem Škoda Auto slavnostní starty Rally Bohemia Legend a 45. Rally Bohemia, MČR v rallye. Přímo na start bude navazovat nová okruhová RZ Bondy, která se pojede na tři okruhy. Cíl celé soutěže bude tradičně v neděli odpoledne na mladoboleslavském Staroměstském náměstí.

Mohlo by vás zajímat

Švédská rallye: dvě Fabie R5 na stupních vítězů

Švédská rallye: dvě Fabie R5 na stupních vítězů

I.S.R. Racing pojede ADAC GT Masters

I.S.R. Racing pojede ADAC GT Masters

Enge cíl závodu 12h Bathurst nespatřil

Enge cíl závodu 12h Bathurst nespatřil