Rallycross Cup má za sebou polovinu sezóny

Závod v Sedlčanech byl třetím letošním podnikem RX Cupu, dalším kláním tento víkend se tak tento seriál přehoupne do druhé poloviny sezóny. RX Cup těží ze své cenové dostupnosti, proto nemá o jezdce nouzi, na druhou stranu řada z nich patří svými výkony a schopnostmi mezi klasické „hobíky“. Najdou se zde ale i piloti, kteří mají za sebou dobré výsledky v mistrovství republiky.

RX Cup nabízí řadu tříd, což znamená možnost poměrně levného svezení pro každého, kdo by si chtěl tento kontaktní automobilový sport vyzkoušet. Stejně jako ve „velkém“ rallycrossu i zde ale najdete třídy vypsané pro poněkud nákladnější techniku, včetně čtyřkolek. Více úprav nabízejí skupiny „S“ vypsané pro speciály, naopak levnější svezení pak lze očekávat od skupin „N“ kde bojují klasická „enka“, tedy automobily s minimem povolených úprav.

A jak tedy vypadá stav šampionátu po třech závodech ze šesti vypsaných pro tento rok? Třídu škodovek pod označením Škoda Cup vede Lukáš Krotil s 88 body, před druhým Jaroslavem Fikotou (81 b.) a třetím Tomášem Martanem (70 bodů). Všichni tři startují se Škodou Felicia, ve třídě ale mají soupeře i s modely Fabia a Citigo. Celkem zde najdeme 28 jezdců!

Třídu N1400 vede Lukáš Pech se Škodou Fabia, který zatím vybojoval 71 bodů. Jakub Šimáček na druhé pozici má 60 bodů. Za jeho Volkswagenem Polo najdeme ve tabulce průběžného pořadí Peugeot 206, za jehož volantem zatím nasbíral 56 bodů Stanislav Bartuška. V této třídě figuruje 11 pilotů.

Pro „enka“ s trochu objemnějšími motory je vypsána divize N1600. Ta čítá 15 jezdců, jimž momentálně kraluje Matěj Novotný s Peugeotem 106, který doposud nasbíral 71 bodů. Druhý Karel Ovčáček s Volkswagenem Golf má zatím 63 bodů a třetí Josef Bouček s Volkswagenem Polo GTI má 54 bodů. Nejkratší startovní listinu nabízí divize N1600+ pro vozidla s objemem motoru nad 1,6 litru. Zatím zde najdeme pouze tři piloty, jejichž pořadí dominuje Tomáš Rajchman s Fordem Fiesta ST, na jehož kontě je zatím 76 bodů. Druhá příčka patří Janu Navrátilovi se 66 body a třetí Petru Holubovi se 65 body.

Třídy speciálů zahajuje divize S1400 obsazená devíti jezdci. Ve vedení je Petr Podhrázský se Škodou Felicia, který si zatím vyjel 77 bodů. Se stejným vozem startuje také zatím druhý Marek Mičík (60 b.), třetí je Lukáš Folvarský se Suzuki Swift GTi (54 bodů). Třídu S1600 vede Václav Nakládal s Volkswagenem Polo a 69 body. Druhý je Václav Tůma s Volkswagenem Lupo a 52 body, třetí Karel Forman s Citroënem Saxo a 40 body. V S1600 zatím bodovalo sedm pilotů.

S1600+ vede Petr Wurm s Volkswagenem Golf IV a 76 body. Druhou příčku zatím drží zkušený Jiří Kazil se Škodou Fabia a 64 body. Třetí je Filip Tuček, který si se svým Volkswagenem Polo zatím vyjel 51 bodů. V této divizi si připsalo body už 12 jezdců. Oproti tomu vrcholná a také finančně nejnáročnější divize S4x4 čítá jen 4 piloty. Ve vedení je zatím František Slabší se Škodou Fabia RX, který má na kontě 50 bodů. Druhý Jiří Dobeš s Audi TT zatím nasbíral jen o 2 body méně, třetí Siegfied Krucker s Audi S3 získal 36 bodů.

RX Cup má za sebou zahajovací závod v rakouském Fuglau a dvě klání v Sedlčanech. Nyní je na řadě třetí závodní víkend v Sedlčanech a také pátý podnik zůstane na území České republiky, když jezdce zavede do Sosnové u České Lípy (27.8. 2022). Šestý a závěrečný podnik letošní sezóny je plánován na 8.-9.10. 2022, hostit ho bude Slovakia Ring.