Rallycross Švédsko: modernizovaný Peugeot 208 WRX na vítězství nestačil

V Höljesu ve Švédsku se představila nejnovější vývojová verze vozu Peugeotu 208 WRX. Automobil prokázal potenciál, přesto na stupně vítězů nedosáhl. Vyhrál Kristoffersson s Volkswagenem Polo R.

Modernizovaný Peugeot 208 WRX rozhodně má na boje o první místo. Potenciál vozu byl jasně patrný, okolnosti se v rodné zemi rodiny Hansenů se však proti týmu Peugeot Total spikly. Pověstné závodní štěstíčko zkrátka chybělo.

Oba bratři Hansenové dostali své vozy Peugeot 208 WRX do finále, ale celkový vývoj závodu i jeho výsledek byly komplikované. Timmy Hansen dosáhl čtvrtým místem nejlepší umístění pro Team Peugeot Total, nicméně až do posledního kola jel na druhém místě. Zvrat nastal, když do Timmyho vozu narazil soupeř a poslal jej do pískové únikové zóny. Za tento přestupek byl jeho původce penalizován.

Timmy Hansen byl v každé ze svých kvalifikačních jízd rychlý a po čtvrté kvalifikační jízdě byl na celkovém třetím místě. Byl pevně odhodlán proměnit ho na rozhodný výsledek v cíli. Ve druhém semifinále se umístil na 2. místě, z finálové jízdy byl ale švédský jezdec bez vlastního přičinění vyřazen.

Kevin Hansen po celý víkend předváděl své lepšící se schopnosti. Podával konzistentní výkony v kvalifikaci a získal cenné mistrovské body poté, co se umístil na druhém místě ve svém semifinále. Finálový závod zahajoval po boku svého bratra ve 2. řadě, ale kvůli mechanickým problémům nebyl schopen dosáhnout požadovaného výsledku, neboť po obdivuhodném startu jeho motor přestal fungovat a auto se zastavilo.

Další jezdec týmu Sébastien Loeb zažil nešťastný víkend. Jeho sedmá pozice v kvalifikaci odráží neúspěšnou snahu Francouze při hledání správného rytmu s modernizovaným vozem ve velmi těžké konkurenci. V prvním semifinále skončil čtvrtý a finále mu těsně uniklo.

Team PEUGEOT Total nyní se 233 body zaujímá v rámci mistrovství světa třetí pozici v pořadí týmů, nicméně na 2. pozici ztrácí jen 6 bodů. V mistrovství jezdců je Sébastien 4., Timmy 5. a Kevin 7. Švédský závod navštívilo rekordních 51600 diváků.

Vítězství v závodě ve Švédsku konaného 1.7.2018 bral Johan Kristoffersson s Volkswagenem Polo R, druhý dojel Andreas Bakkerud s Audi S1 a třetí Jerome Grosset-Janin s vozem Renault Megane RS. Pak byli bratři Hansenovi na Peugeotech 208 WRX a šestou příčku získal Mattias Ekström s Audi S1.

Nyní je světový šampionát v polovině, když je odjeto šest podniků z celkových dvanácti. Vede Kristoffersson před Bakkerudem a třetím Peterem Solbergem (Volkswagen Polo R). Mezi tými vede PSRX Volkswagen Sweden Petera Solberga před EKS Audi Sport Mattiasem Ekströma (tými s tovární podporou). Třetí je již zmiňovaný tovární tým Peugeot Total.

Silvretta Classic 2018: Dva veterány Škoda na startu
Silvretta Classic 2018: veterány Škoda na startu