Rallye Dakar odstartovala: Prokop s problémy

Martin Prokop řešil hned v první etapě problémy s elektronikou a na krátkém měřeném úseku tak nabral citelnou ztrátu. Dalším českým pilotům se celkem dařilo.

Letošní ročník Rallye Dakar zažívá určitý úpadek z pohledu tratí, které vedou výhradně v Peru, kam se startující vrátí 17. ledna. Start i cíl soutěže je v Limě. Závodníci se tak budou pohybovat pouze po území této země a to se podepsalo také na délce soutěže, která letos měří 5000 kilometrů z toho 3000 km má být měřených. První etapa z celkové délky ukrojila 331 km a z toho jen 84 kilometrů bylo měřených!

V kategorii kamionů byl nejrychlejší Rus Nikolaev s Kamazem, druhý dokončil první etapu Van Genugten s Ivecem startující v De Rooyově týmu. Třetí příčku na úvod soutěže ukořistil jeho týmový kolega Villagra. Pak dojel sám Gerard De Rooy a za ním se seřadily další tři kamazy. Už první etapa tak možná ukázala, že letošní ročník budou zdobit souboje těchto dvou největších týmů.

Osmou příčku vybojoval náš Aleš Loprais s Tatrou a do první desítky je ještě těsně vešel Martin Šoltys s Tatrou týmu Buggyra Racing. Jeho týmový kolega Martin Kolomý dojel hned za ním na jedenáctém místě a Martin Macík s LIAZem dokončil etapu dvanáctý. Pro třináctou příčku si dojel Van De Brink s Renaultem ze stáje Mammoet Rallysport, které kamiony chystá severočeský konstruktérský tým MKR Technology.

V kategorii automobilů se do čela dostal Nasser Al-Attiyah s  Toyotou Hilux týmu Toyota Gazoo Racing. Druhý dokončil první etapu Carlos Sainz s Mini týmu X-Raid Mini JCW Team a třetí dojel Polák Przygonski s dalším Mini, startujícím pod hlavičkou týmu Orlen X-Raid. Sébastien Loeb startující s Peugeotem 3008 DKR v soukromém týmu PH-Sport dosáhl na třinácté místo.

Z našich jezdců byl v rámci automobilů nejrychlejší Tomáš Ouředníček s Fordem Raptor F150, jemuž zatím patří 25. pozice. Jeho týmový kolega Martin Prokop z týmu MP-Sports se potýkal s problémy. Potíže s elektronikou jeho nového závodního Fordu Raptor F150 RS CrossCountry znamenaly ztrátu osmnácti minut a dojezd až na 46. místě.

„Dakar pro nás nezačal příliš dobře, když se nám hned po prvním kilometru zastavilo auto a následně ještě dvakrát. Když se toto stalo počtvrté, nepomohl ani reset elektroniky a tak jsme se museli spojit s týmem a po satelitním telefonu na dálku řešit, čím by to mohlo být. Nakonec zafungovala finta propojení drátů a motor opět naskočil,“ vysvětlil Martin Prokop po dojetí do cíle první etapy. „Bohužel nás zradila součástka za deset korun, ale to se tak občas stává,“ dodal český jezdec.

Kategorii čtyřkolek ovládl Argentinec Cavigliasoo přes svým krajanem Feriolim. České fanoušky ale potěší, že třetí místo vybojoval náš Tomáš Kubiena. Jeho čtyřkolka s unikátním nezávislým zavěšením zadních kol fungovala stoprocentně.

Motocykly zatím vede Špněl Bort s Hondou, před Quintanillou na Husqvarně. Třetí je zkušený Američan s českým příjmením Ricky Brabec na stroji značky Honda. Následují Van Beveren, Sunderland, Toby Proce, Matthias Walkner a další. Slovák Stefan Svitko dojel na 11. příčce, jeho krajan Ivan Jakeš dokončil na 35. místě.

Z našich jezdců byl nejrychlejší třícátý Jan Brabec z týmu Big Shock Racing na Husqvarně. Milan Engel vybojoval 34. pozici a Petr Vlček 52. místo (oba na KTM). Janu Veselému (Husqvarna) startujícímu ve třídě, kde je zakázána asistence a jezdci si musejí stroje servisovat sami, patří po první etapě 92. pozice. Na 109. místě projela cílem první etapy Gabriela Novotná na Husqvarně.

Česká republika má na letošní dakarské rallye ještě jednu závodící ženu. Je jí Olga Roučková startující v kategorii malých bugin, kde dojela první etapu se strojem Can-Am Maverick X3 XRS na posledním třicátém místě. Dakarská rallye se však teprve rozjíždí a pořadí z první krátké etapy, kdy se jezdci ještě ani nezahřáli, není zrovna rozhodující. Přesto velké ztráty zde nabrané, mohou v celkovém součtu časů na závěr soutěže mrzet.