Rallye Safari Keňa: Toyota Yaris WRC se vrací do Afriky

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing se již připravuje na Rallye Safari Keňa. Od 24. do 27. června se tento kultovní podnik po bezmála 20 letech vrací do soutěžního kalendáře světového rallyového šampionátu FIA. Na africkém kontinentu poprvé uvidíme závodit vozy Toyota Yaris WRC, které aktuálně vévodí žebříčku hodnocení týmů i jezdců díky čtyřem vítězstvím v prvních pěti kolech sezóny 2021.

Přestože byla Rallye Safari naposledy v kalendáři WRC v roce 2002, v motoristickém sportu se těší legendárnímu postavení. V minulosti byla proslulá dlouhými erzetami na neuzavřených cestách, nicméně s návratem do WRC se pojede na silnicích uzavřených pro běžný provoz. Jde tedy o formát podobný všem ostatním podnikům současného kalendáře WRC.

Očekává se náročný podnik na nerovných a kamenitých cestách s rizikem prudkých dešťů, které promění suchý a prašný povrch v hluboké bláto. Náročnost ještě zvyšuje fakt, že předpisy zakazují testování mimo Evropu, a tak se Toyota rozhodla zvolit pro testování Španělsko, kde se pokusila co nejlépe připravit na podmínky panující v Keni.

Rallye odstartuje ve čtvrtek v poledne z hlavního města Nairobi. Soutěžní část pak zahájí superspeciálka v Kasarani nedaleko Nairobi. Zbytek podniku se pořádá blíže servisního parku na břehu jezera Naivasha přibližně 100 km na severozápad. Pátek zahrnuje dva průjezdy trojicí rychlostních zkoušek jižně od jezera, načež se posádky v sobotu přesunou ještě severněji na cesty kolem jezera Elmenteita, kde je čeká další trio rychlostních zkoušek, opět projížděných dvakrát. Rallye zakončí v neděli pětice rychlostních testů v okolí jezera Naivasha.

Rallyové závodění v Africe bude novou výzvou pro všechny jezdce, včetně sedminásobného mistra světa Sébastiena Ogiera, jenž po vítězství na posledním podniku na Sardinii vede šampionát o 11 bodů před stájovým kolegou Elfynem Evansem. Šesté místo v žebříčku zaujímá nejmladší jezdec týmu Kalle Rovanperä, zatímco Takamoto Katsuta bude opět v akci se čtvrtým vozem Yaris WRC v rámci programu TGR WRC Challenge Program.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.