Toyota Gazoo Racing chce vybojovat další triumf v Turecku

Po vítězstvích ve Finsku a Německu míří tým Toyota Gazoo Racing WRT (World Rally Team) ve dnech od 12. do 15. září 2019 na Rallye Turecko. Ta jezdcům připraví zcela odlišnou zkoušku v podobě kamenitých šotolinových cest.

Po zařazení Turecka do kalendáře WRC v roce 2018 se ukázalo, že na novou výzvu je nejlépe připravena Toyota Yaris WRC, když si dojela pro první dvě místa. Tento úspěch nedávno dokázali překonat Ott Tänak (vedoucí jezdec mistrovství světa), Kris Meeke a Jari-Matti Latvala, kteří na německé rallye získali první, druhé a třetí místo.

Rallye Turecko probíhá kolem letoviska Marmaris na pobřeží Středozemního moře v jihozápadní části země. Náročnost rychlostních zkoušek vozidlům ještě ztěžuje drsný a kamenitý povrch v kombinaci s vysokými teplotami, protože kvůli poměrně nízkým rychlostem je omezeno proudění vzduchu pro chlazení motoru, převodovky a brzd. To znamená, že k dosažení dobrého výsledku může být spíše než vysoké tempo důležité vyhnout se problémům.

universal300x250

Rallye zahajuje ve čtvrtek večer superspeciálka v Marmaris, po níž následuje nejdelší den podniku v pátek se dvěma průjezdy tří měřených úseků (začíná se nedaleko servisního parku a pokračuje severním směrem) s celkovým nájezdem 159,04 soutěžních kilometrů. V sobotu pak rallye míří západně od letoviska Marmaris na další tři RZ, vždy projížděné dvakrát. V neděli čekají jezdce celkem čtyři měřené úseky zakončené speciálně bodovanou Power Stage v letovisku Marmaris, jejíž cíl se nachází na kraji servisního parku.

„Po našem neuvěřitelném výsledku v Německu si celý tým momentálně hodně věří, nicméně víme, že Rallye Turecko bude naprosto odlišným typem závodu. Na podobných rallye musíte jet chytře. Loni jsme snad chytří byli, a tak jsme dokázali zajet skvělý výsledek. Samozřejmě se to pokusíme zopakovat, ale nebude to snadné. Velmi důležité je mít vůz, který je schopný poprat se s podmínkami a také bychom uvítali trochu vyšší výkon, takže právě na toto jsme se intenzivně zaměřili v našich přípravách,“ řekl šéf týmu Tommi Mäkinen.

Jak probíhal minulý rok?
Ott Tänak a Jari-Matti Latvala vybojovali pro Toyotu na nově zařazené turecké rallye první a druhé místo. Uvedená dvojice na konci pátečního dne obsadila pátou, resp. čtvrtou příčku a následně v sobotu po problémech soupeřů vyšplhala až na vrchol žebříčku. V případě Tänaka šlo o třetí vítězství v řadě po Finsku a Německu, a tak by si rád tuto posloupnost zopakoval i v rámci letošního podniku. Esapekka Lappi byl po výjezdu z trati v sobotu ráno nucen odstoupit.

Tým Toyota Gazoo Racing World Rally Team se řídí mottem Vše pro vítězství a v tomto duchu bude bojovat po celou sezónu 2019. Cílem pro rok 2019 je utkat se o všechny tři korunky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.