Toyota Gazoo Racing získala v Monze tři tituly

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT na kultovním okruhu v Monze završil úspěšné tažení v letošním šampionátu ziskem hned tří mistrovských titulů, kdy si Toyota díky prvnímu a druhému místu v posledním kole pojistila první místo v boji o pohár konstruktérů. Sébastien Ogier a Julien Ingrassia vítěznou jízdou vybojovali již osmý titul mistrů světa v kategorii jezdců, respektive navigátorů.

Ogier a Ingrassia v závěrečném kole šampionátu v Monze jeli proti týmovým kolegům Elfynu Evansovi a Scottu Martinovi, kdy obě posádky po celý víkend sváděly impozantní souboj o vítězství, během nějž si šestkrát prohodily pořadí v čele závodu. Do posledního dne sestávajícího ze tří náročných úseků kolem Monzy vstupovaly s časovým rozdílem pouhé poloviny sekundy – a poté v úvodním měřeném úseku zajely identický čas. O vítězství v rallye ve prospěch Ogiera nakonec rozhodlo zhasnutí motoru Evansova vozu v předposlední erzetě s tím, že Ogierovi k zisku mistrovského titulu stačilo vybojovat libovolné pódiové umístění.

Po vítězném tažení v Monte Carlu, Chorvatsku, na Sardinii a v Keni se tak Ogier s Ingrassiou těšili již z pátého vítězství sezóny. V posledním podniku své profesionální kariéry si tak zajeli pro 54. společné vítězství ve WRC. Ogier bude v roce 2022 na částečný úvazek reprezentovat tým Toyota Gazoo Racing, zatímco Ingrassia se svoji mimořádně úspěšnou kariéru v roli navigátora rozhodl ukončit.

Evans a Martin pro Toyotu v této sezóně vybojovali již pátý double v podobě prvního a druhého místa v závodu; zároveň po vítězstvích v Portugalsku a Finsku již druhým rokem za sebou obsadili druhé místo v celkovém pořadí šampionátu. Kalle Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem vedle svých týmových kolegů klíčovým způsobem přispěli k úspěchu mezi továrními týmy, a to i díky prvním vítězstvím v kariéře, kterých letos dosáhli v Estonsku a Řecku. V posledním kole se ukázali jako příkladní týmoví hráči, kdy se zaměřili na čistý dojezd na devátém celkovém místě ve snaze nijak neohrozit zisk mistrovského titulu pro tovární týmy.

Toyota díky tomu vyhrála šampionát továrních týmů již popáté – a v historickém žebříčku celkového počtu získaných titulů tak obsadila sdílené třetí místo. Toyota Yaris WRC si v posledním kole éry WRC dojela pro 26. a současně poslední vítězství, neboť v roce 2022 startuje nová epocha s hybridními vozy Rally1.

Na celkově sedmém místě dojeli Takamoto Katsuta a navigátor Aaron Johnston z programu TGR WRC Challenge Program, kteří se vypořádali s kolizí v předposledním měřeném úseku a dosáhli druhého nejrychlejšího času v závěrečné Power Stage poté, co mechanici týmu díky heroickému nasazení dokázali jejich vůz opravit během patnáctiminutové servisní přestávky.