Toyota vyráží na řeckou Rallye Akropolis

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT se připravuje na další z kultovních rallyových podniků, kterým je legendární Rallye Akropolis. Jede se od 9. do 12. a právě se vrací do světového rallyového šampionátu FIA.

Rallye Akropolis byla součástí kalendáře WRC naposledy v roce 2013, přičemž od prvního ročníku, pořádaného 40 let předtím, byla v soutěžním kalendáři prakticky každým rokem. Podnik je proslulý kamenitými cestami v horách v kombinaci s vysokými teplotami, což znamená nemalou zátěž pro vozidla, obutí i samotné jezdce.

Sébastien Ogier, který tento podnik v roce 2011 vyhrál, míří do Řecka s náskokem 38 bodů v žebříku šampionátu, následován stájovým kolegou Elfynem Evansem na sdíleném druhém místě (o ruhou příčku se s ním dělí Neuville s Hyundaiem). Premiéru na Rallye Akropolis zažije Kalle Rovanperä, aktuálně čtvrtý v žebříčku jezdců. Na páté pozici je s odstupem dvanácti bodů další Hyundai, pilotovaný Tänakem.

Z týmu Toyoty se v Řecku poprvé objeví i Takamoto Katsuta z programu Rally Challenge týmu Toyota Gazoo Racing. Čtyři podniky před koncem letošního šampionátu si Toyota drží náskok 41 bodů v žebříčku továrních týmů. Druhý Hyundai ztrácí na Toyotu 41 bodů, třetí M-Sport Ford má již odstup přes 200 bodů na vedoucí tým.

Rallye startuje ve čtvrtek odpoledne z hlavního města Atén, přičemž po slavnostním startu proběhne krátká RZ v ulicích kolem náměstí Syntagma. V pátek se odtud posádky vydají na dva měřené úseky nedaleko Loutraki, z toho jeden se bude po přezouvání kolem oběda opakovat. Následovat bude další dvojice rychlostních zkoušek na trase směřující severně do servisního parku ve městě Lamia.

Nejdelším dnem rallye je sobota, začínající sestavou čtyř rychlostních zkoušek rozdělených na dvě části přezouváním ve městě Itea. Dva z těchto měřených úseků Pavliani a Eleftherohori se budou opakovat po kompletním odpoledním servisu ve městě Lamia. V neděli pak podnik uzavírá nejdelší víkendová „erzeta“ Pyrgos (33,2 km), vložená mezi dva průjezdy proslulého měřeného úseku Tarzan.

„Je skvělé, že se WRC vrací do Řecka. Vlastně když se Rallye Akropolis konala naposledy, tak jsem ji vyhrál, a je to podnik, který mám osobně moc rád. O způsobu jízdy zde musíte opravdu hodně přemýšlet, protože to místy může být dost drsné a rychle zde odchází obutí. Některé z erzet kousek od Lamie se nejely již 16 let, takže pro všechny současné jezdce budou zcela nové. Víme, že pořadatelé na těchto trasách dost zapracovali, takže stav povrchu se zdá být mnohem lepší, než tomu bývalo v minulosti. Je tam ale spousta nezpevněného štěrku, takže první vozy na trati by to mohly mít dost těžké. Ačkoli jde v rámci rallyového kalendáře o novinku, máme v rámci týmu s Rallye Akropolis celkem slušné zkušenosti, a tak doufám, že nám to pomůže k úspěchům v tomto podniku,” říká Jari-Matti Latvala, šéf týmu Toyota Gazoo Racing.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.