Zákaznické týmy Škoda Motorsport vybojovaly v sezóně 2021 po celém světě více než 20 titulů

Škoda Motorsport se ohlíží za úspěšnou sezónou 2021. Zákaznické týmy a jejich jezdci získali tituly ve FIA Mistrovství světa v rallye a FIA Mistrovství Evropy v rallye. Za volanty vozů Škoda Fabia Rally2 evo nebo dřívější verze Škoda Fabia Rally2 byly vybojovány také tituly národních mistrovství v tak vzdálených zemích, jako je Argentina, Austrálie nebo Rusko.

Andreas Mikkelsen se stal mistrem světa jezdců v kategorii WRC2 ve FIA Mistrovství světa v rallye a současně i mistrem Evropy v rallye (ERC). V obou šampionátech tento Nor řídil vůz Škoda Fabia Rally2 evo týmu Toksport WRT. Tento tým za podpory Škoda Motorsport získal také týmový titul v seriálu ERC.

Mikkelsen se v průběhu sezóny připojil k různým týmovým kolegům a pomohl týmu Toksport WRT také k vítězství týmů v rámci ERC. Protože Mikkelsen sdílel kokpit svého vozu s různými navigátory, titul spolujezdce v ERC získala Sara Fernándezová, která četla poznámky Efrénu Llarenovi na palubě vozu Škoda Fabia Rally2 evo španělského týmu Rallye Team Spain. Stala se tak vůbec první ženou, která získala tento titul.

Na národní úrovni získaly zákaznické týmy Škoda Motorsport mistrovské tituly v Evropě, Jižní Americe, na Středním východě, v Asii a Austrálii. Mladoboleslavský rallyový vůz prokázal opět svou všestrannost. Jezdci zákaznických týmů Škoda Motorsport dominovali v čistě asfaltových seriálech, jako je švýcarské mistrovství, vyhráli šampionáty na sněhu, ledu i šotolině, jako například ve Finsku, a získali také tituly v opravdu náročných podmínkách, třeba v Argentině.

Jezdci se Škodou Fabia Rally2 nebo její evolucí letos předvedli dobré výkony také v Itálii, kde zvítězili nejen v hlavním mistrovství, ale také v šotolinovém a asfaltovém seriálu. Dalším vynikajícím výsledkem byl v pořadí osmý mistrovský titul v České republice pro testovacího jezdce Škoda Motorsport Jana Kopeckého, startujícího za soukromý dealerský tým.

Škoda Motorsport v sezóně 2021 pokračovala v tradici podpory mladých jezdců. Jako týmový kolega Andrease Mikkelsena v týmu Toksport WRT sbíral zkušenosti na úrovni WRC a ERC jednadvacetiletý Bolivijec Marco Bulacia. V hodnocení jezdců kategorie WRC2 FIA Mistrovství světa skončil celkově čtvrtý a byl zvolen nejlepším mladým jezdcem roku.

Dominik Stříteský, rovněž jednadvacetiletý mladík, se po svém prvním roce za volantem vozu závodní Fabie Rally2 evo prosadil pátým místem v celkovém pořadí českého mistrovství. Dostal také příležitost ochutnat první rychlostní kilometry na úrovni FIA Mistrovství světa. To když se v týmu Toksport WRT s podporou ŠKODA Motorsport zúčastnil Španělské rallye.

V minulých sedmi letech jezdci s vozy Škoda Fabia Rally2 a Rally2 evo nasbírali více než 1500 vítězství v jednotlivých rallye a více než 3700 umístění na stupních vítězů. Jen v roce 2021 tento vůz s pohonem všech kol a přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru vyhrál více než 20 mistrovských titulů. Je tedy zdaleka nejúspěšnějším vozem své skupiny. Od roku 2015 Škoda Motorsport prodala více než 440 těchto soutěžních automobilů.

Také v příštím roce se vozy Škoda Fabia Rally 2 evo zapojí do mnoha šampionátů včetně toho domácího v České republice. Pro mistrovství ČR v rallye se počítá s třemi dealerskými týmy, které budou podporovány ze strany českého zastoupení značky Škoda. Bude tak pokračovat model, který se osvědčil již v uplynulé sezóně, Škoda oslavila významné výročí 120 let na závodních tratích.