Fabia R5 poprvé vítězí v MS WRC2

Esapekka Lappi – Janne Ferm vyjeli historicky první vítězství pro nový vůz Fabia R5 na mistrovství světa v rallye (WRC2), když po dominantním představení triumfovali mistři Evropy suverénně na Rally Polsko. Druhá tovární posádka Pontus Tidemand – Emil Axelsson dovršila double značky Škoda na high-speed festivalu v okolí Mazurských jezer.

„Při třetím startu na mistrovství světa s novým vozem Fabia R5 jsme dosáhli prvního vítězství. Kompliment oběma posádkám, tedy Esapekkovi Lappimu s Jannem Fermem a Pontusi Tidemandovi s Emilem Axelssonem. Za velkého horka jeli všichni čtyři dny bez chyb,“ komentoval šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek a zářil přitom štěstím. „Při prvních dvou startech v mistrovství světa jsme třemi místy na stupních vítězů již naznačili potenciál našeho nového soutěžního speciálu. První vítězství je krásným potvrzením tvrdé práce celého týmu a zároveň je to motivace pro všechny, abychom i nadále dělali vše pro úspěch.“

Oba piloti značky Škoda dominovali soutěži na nejrychlejších šotolinových tratích s krátkými asfaltovými úseky. Asi dvě třetiny z 300 měřených kilometrů bylo třeba jet na plný plyn. Esapekka Lappi převzal nejrychlejším časem na druhé rychlostní zkoušce „Gorklo“ (s průměrnou rychlostí 126,45 km/h) vedení a až do cíle ho nepustil. Pro posádku Lappi – Ferm to bylo již druhé vítězství na Rally Polsko. V roce 2012 zde tato dvojice triumfovala při své premiéře v týmu Škoda Motorsport, tehdy byl podnik ještě součástí mistrovství Evropy FIA v rallye (ERC).

Po osmnácti rychlostních zkouškách měl čtyřiadvacetiletý finský jezdec náskok 56,1 s na svého týmového kolegu Tidemanda. Rychlý Švéd vyhrál, stejně jako jeho týmový kolega, na Lotos Rally Poland sedm rychlostních zkoušek. Vozy Škoda tedy ovládly 14 RZ z osmnácti měřených úseků (1 RZ z celkových devatenácti byla zrušena).

Při premiéře Škody Fabia R5 v MS WRC2 v Portugalsku, přivezli Lappi a Tidemand vůz na druhém a třetím místě. Na Italské rally obsadila tovární posádka Škoda Jan Kopecký – Pavel Dresler třetí místo v kategorii WRC2. Ačkoli značka Škoda startovala pouze ve třech z dosavadních sedmi podniků této sezóny mistrovství světa FIA v rallye, její jezdci jsou již na dosah k vedoucímu pilotovi WRC2 Jarimu Ketomaaovi (67 bodů), který v Polsku obsadil čtvrté místo. Lappi je se 45 body na pátém místě před Tidemandem (43 bodů). Bývalý mistr Evropy Armin Kremer, který obsadil s vozem Škoda Fabia R5 soukromého týmu na Rally Polsko páté místo, má na svém kontě již 34 bodů.