Audi má titul mistra ve Formuli E

Lucas di Grassi, jezdec ve službách značky Audi, je novým mistrem Formule E, globálního závodního seriálu pro elektricky poháněné monoposty.

Brazilec z týmu ABT Schaeffler Audi Sport se dostal suverénním vítězstvím v prvním ze dvou finálových závodů v kanadském Montrealu do čela průběžného pořadí, které obhájil v nedělním závodě sedmým místem. Posledním závodním víkendem Formule E byl poslední červencov víkend, kdy značka Audi nasbírala i další cenné úspěchy v jiných motoristických disciplínách.

Di Grassi vstupoval do finálového závodního víkendu v Kanadě s desetibodovou ztrátou na jezdce Renaultu Sébastiana Buemiho. Zatímco Švýcar měl po nehodě ve volném tréninku v sobotu špatný den, di Grassi neudělal žádnou chybu a svou ztrátu přeměnil v osmnáctibodový náskok prvním místem na startu a suverénním vítězstvím stylem start-cíl.

V neděli startoval di Grassi se svým týmovým kolegou Danielem Abtem ze třetí řady, zatímco Buemi se v kvalifikaci umístil až na 14. pozici. Po dramatickém startu se di Grassi a Abt propadli na deváté a desáté místo, ale díky chytré strategii využívání energie se dokázali probojovat na šesté a sedmé místo.

Tým ABT Schaeffler Audi Sport si tím zajistil titul vicemistra v hodnocení konstruktérů. Prvenství bere Ranault, a to s náskokem dvaceti dobů (za sezonu francouzský tým nasbíral celkem 268 bodů).

„Dnes je nejlepší den mojí kariéry,“ neskrýval po závodě nadšení nový mistr Formule E. „Formule E si získala moji důvěru hned od svého založení, protože svět se mění, a to platí i pro motoristický sport. Před třemi roky jsme zvítězili v prvním závodě Formule E v Pekingu a nyní máme i titul. ABT Sportsline, Schaeffler a Audi Sport odvedly skvělou práci – v neposlední řadě po závodech v New Yorku, kde se nám tolik nedařilo. Tady v Montrealu, na nejlepším závodním okruhu Formule E všech dob, jsme byli rychlí od samého začátku,“ pochvaloval si po závodě di Grassi.

Po třetím místě v první sezoně Formule E a titulu vicemistra v uplynulém roce je Lucas di Grassi třetím mistrem prvního závodního seriálu pro elektricky poháněné monoposty. S celkem šesti vítězstvími a 20 umístěními na stupních vítězů v 33 závodech patří di Grassi mezi nejúspěšnější jezdce ve Formuli E.

Jezdec značky Audi zvítězil v sezoně 2016/2017 ve dvou závodech, získal tři první místa na startu a sedm umístění na stupních vítězů ve dvanácti závodech. Pouze v Paříži vyšel di Grassi bodově naprázdno. Nakonec byla jeho konzistentnost v boji o titul rozhodující.