Dakar 2017: konečné pořadí

Máme za sebou další roční Dakaru, který pořádně prověřil jak techniku, tak posádky. Pojďme se podívat na výsledky závodu.

Letošní Dakar poznamenalo množství zrušených etap z důvodu nepřízně počasí, což také pravděpodobně dost ovlivnilo výsledky rallye. Řada jezdců chystajících útok v druhé části soutěže či postupně se rozjíždějících a zrychlujících závodníků, tak neměla dostatek prostoru a možností ukázat, co v nich je. To se týká i českých barev.

Aleš Loprais tak dosáhl na pěkné 7. místo a stal se nejlépe umístěným českým jezdcem. S druhou Tatrou Phoenix startující Martin Kolomý obsadil 15. příčku. Martin Macík s kamionem LIAZ vybojoval moc pěknou 10. pozici.

V kategorii kamionů zvítězil Rus Nikolaev s Kamazem, jeho týmový kolega Sotnikov dojel 2. a třetí příčku s náskokem několika sekund na čtvrtého Villagru uhájil De Rooy s Ivecem. Zmiňme ještě 20. místo De Baara s Renaultem chystaným v českých dílnách a 35. místo Van Den Brinka s dalším Renaultem z téže dílen, v jehož posádce nechybí ani Čech Daniel Kozlovský.

„Holt si na větší úspěch musíme počkat. Ostudu jsme neudělali, vyhráli jsme dvě etapy, získali bronz, vedli jsme průběžnou klasifikaci. Šestkrát jsme byli v elitní desítce a navíc až do předposlední etapy to vypadalo na celkové páté místo. Když se na to podíváme takto, nemůžeme mluvit o fiasku, prostě štěstí nestálo na naší straně. Neodjedeme zrovna veselí, ale nemusíme mít ani svěšené hlavy. Radost mám určitě z toho, jak všichni ke všem nástrahám přistoupili. I když už člověk propadal marnosti a neměl sílu, nikdo nepolevil. Jen ta touha nás dovedla až do cíle, což byl vlastně náš hlavní cíl, dojet do Buenos Aires,“ začal bilancovat Mario Kress, šéf konstruktérského týmu MKR Technology.

Hendikepovanému andorskému pilotovi Albertu Lloverovi z českého týmu Bonver Dakar Project, kterému tým MKR Technology připravoval závodní agregát, patří konečná 24. pozice. V posádce jeho Tatry byl i Čech Jaromír Martinec.

Kategorii automobilů nakonec ovládly Peugeoty 3008 DKR v pořadí: Peterhansel, Loeb, Despres. Peugeot tak vyhrál Dakar již šestkrát: 1987 Vatanen (Peugeot 205 T16 Grand Raid), 1988 Kankunen (Peugeot 205 T16 Grand Raid), 1989 Vatanen (Peugeot 405 T16 Grand Raid), 1990 (první tři místa pro Peugeot) vítězí Vatanen (Peugeot 405 T16 Grand Raid), 2016 a 2017 Peterhansel, nejprve s Peugeotem 2008 DKR a nyní s Peugeotem 3008 DKR – oba vozy pouze s pohonem zadních kol.

Své letošní prvenství Peterhansel okomentoval slovy: „Je to velkolepé vítězství pro Peugeot a já jsem byl nadšený, že jsem měl tak výjimečný vůz. Byl jsem také rád, že Bruno Famin nevyhlásil žádné týmové pořadí. Byl to otevřený souboj po celou dobu až do konce. Čelili jsme tvrdé konkurenci, a to nejen od posádek vlastního týmu, který měl v sestavě tři další schopné jezdce, ale také od jiných týmů. Netrvalo nicméně dlouho, než se vynořilo počáteční pořadí a brzy zůstali jen čtyři a později dva jezdci usilující o vítězství. Můj souboj se Sébastienem byl intenzivní a také docela vyčerpávající. Současně jsme si jízdu nesmírně užili. Nikdy to nebylo snadné, protože Sébastien je osvědčený šampión, je nesmírně rychlý a má spoustu zkušeností s tím, jak si udržet čelní pozici, takže to pro nás nikdy nebylo jednoznačné, jak by se mohlo zdát z malého odstupu, který nás v cíli dělil.“

Čtvrté místo patří Toyotě Hilux s Romou za volantem, který v jedné z posledních etap úspěšně brzdil našeho Martina Prokopa a nedovolil mu předjetí. Prokopovo 11. místo je při druhém dakarském startu skvělou vizitkou, zejména vezmeme-li v potaz, že startoval na voze kompletně chystaným v českých dílnách. Kdyby nedostal hodinovou penalizaci, figuroval by nakonec na sedmé příčce. Jak hodnotí své vystoupení Martin Prokop se dozvíte z videa týmu MP-Sports.

Letos se jela poprvé samostatně kategorie UTV (buggy), kde byl nejrychlejší Brazilec Torres na Polarisu. Česká republika zde neměla zastoupení. Čtyřkolky vyhrál Rus Karyakin s Yamahou, Tůma na stroji téže značky dokončil na pěkném 12. místě. Nakonec zůstal se čtyřkolkou jako jediný Čech v soutěži.

Motocykly ovládl Brit Sunderland, před Walknerem z Rakouska a Španělem Farresem Guellem. Nejlepším z České republiky se stal Klymciw na 12. příčce. Slovák Svitko dokončil 25. Další Čech v pořadí je Milan Engel na 34. pozici a Pabiška dojel 45. Vlček nakonec obsadil 68. místo a Lhotský dokončil Dakar 2017 na 82. pozici z 96 motorkářů, kteří viděli cíl.