Prokop dostal penalizaci, Kolomý je druhý + video

Další den na Dakaru přinesl horké chvilky nejedné posádce. Al-Attiyah havaroval a propadl se hluboko startovním polem, Prokop bloudil. Skvěle zajel Kolomý, ale o průběžné první místo jej připravila penalizace a výborně dojel také Macháček se čtyřkolkou. Video přináší více informací o povrchu měřeného úseku i o hledání správné cesty Martina Prokopa.

Třetí etapa Dakaru 2017 to byl očistec pro nejednu posádku, a to jsme stále ještě na začátku soutěže. Zatímco ve druhé etapě se všichni potýkali s ukrutným vedrem, teď se dostali do hor kde sněžilo a někteří si užili i kroupy. Začněme kamiony, kde zajel skvěle Martin Kolomý, když spatřil cíl jako druhý.

To mu vyneslo průběžné vedení, avšak dodatečná tříminutová penalizace za neprojetí kontrolního bodu jej sesadila na průběžnou 2. příčku za vedoucího Nikolaeva s Kamazem, který etapu také vyhrál. Třetí dojel Argentinec Villagra s Ivecem a stejné místo mu patří i v průběžném hodnocení.

Loprais se zatím podle dostupných informací potýkal s nějakými potížemi technického rázu (15. místo v etapě) a Macík s LIAZkou minul kontrolní bod, což mu vyneslo dvacetiminutovou penalizaci a 17. místo v etapě. V průběžném hodnocení ztrácí druhý Kolomý na první místo 2 minuty a 27 sekund, Loprais je jedenáctý s více jak třicetiminutovou ztrátou na prvního a Macík šestnáctý se ztrátou 37 minut a 17 sekund.

Kategorii automobilů ovládly Peugeoty 3008 DKR v jezdeckém pořadí Peterhansel, Sainz, Loeb. Al-Attiyah s Toyotou Hilux opustil řady favoritů soutěže poté, co havaroval a do cíle třetí etapy dorazil až jako 31. Ztrátu na průběžně vedoucího Loeba má již obrovskou (přes dvě hodiny): 2:14:58. Průběžně je na 25. místě.

Bohužel se nedařilo ani Prokopovi, který bloudil. Sice měl být desátý, ale hodinová penalizace za minutí kontrolního bodu jej odsunula až na 21. pozici a průběžně je z toho 18. příčka. „Je to mrzutá komplikace, ale nedá se nic dělat a jedeme a bojujeme dál. Pokusíme se udělat zase nějakou radost našim fanouškům, kterým na dálku děkuji za skvělou podporu,“ vzkazuje Martin Prokop.

Famózně zatáhl Josef Macháček, což znamenalo třetí místo v etapě a celkově je mezi čtyřkolkami již šestý. Na vedoucího jezdce ztrácí rovných dvacet minut. Kubiena dojel na 15. místě (průběžně 11.) a Tůma, který se potýkal s únikem paliva, dokončil na 21. příčce a stejné místo mu patří v průběžném pořadí.

Náš nejzkušenější motorkář David Pabiška musel opravovat. Do cíle třetí etapy tak dorazil až 69. Engel dojel na 24. pozici a hned za ním Klymciw. V průběžném pořadí vede Španěl Barreda Bort s Hondou. Slovák Svitko na KTM je zatím desátý a jeho krajan Jakeš šestnáctý. Nejlepším z českých jezdců je Klymciw na 23. pozici s hodinovou ztrátou na vedoucího jezdce. Engela najdeme na 34. místě a Pabišku na 53. příčce.

Video Dakar 2017: Prokop vysvětluje potíže