Švédská rallye: WRC ovládla Toyota, WRC2 Škoda

Japonská Toyota je zpět v sedle. Svůj druhý start po návratu do MS totiž proměnila ve vítězství. Zimní soutěži ve Švédsku se vydařila také škodovce, jíž patří prvenství v klasifikaci WRC2.

Fin Jari-Matti Latvala s Toyotou Yaris WRC zvítězil na rallye ve Švédsku téměř o půl minuty před druhým Ottem Tänakem s Fordem Fiesta WRC. Třetí příčku vybojoval další ford, za jehož volantem seděl Sébastien Ogier.

Čtvrtou příčku osadil Sordo s Hyundaiem i20 Coupe WRC a pátý dojel Breenův Citroën C3 WRC. „Wé-er-céčka“ obsadily prvních osm míst, devátá příčka už patří nejrychlejšímu automobilu třídy WRC2.

Tím byla Škoda Fabia R5 pilotovaná domácím Pontusem Tidemandem. V rámci WRC2 druhému Suninenovi z Finska (Ford Fiesta R5) nadělili přes 51 sekund. Třetí ve WRC2 dojel Nor Veiby se soukromou Fabií R5.

Škoda Motorsport tak stále dominuje v rámci WRC2 a Toyota se vrátila na vrchol velice rychle po návratu do mistrovství světa v rallye. Díky tomu to letos vypadá moc pěknou bitvu. Jezdci s fordy a piloti vedoucí po tratích hyundaie se nebudou chtít dát. Zatím to trochu s odstupem sledují piloti s citroëny, ale třeba ještě jejich čas v tomto roce přijde.

V každém případě, letošní šampionát zatím působí vyrovnaně, což je dobrou zprávou pro všechny fanoušky rallye. Pokud to tak bude dál, bude radost na takové závodění koukat!

Text: Petr Lichtenberg