Víkend snů pro Abu Dhabi Total WRT

Víkend snů má za sebou Abu Dhabi Total WRT tým po Rally Finsko, na které startoval ve svém omezeném programu sezony WRC. Stejně jako v Portugalsku se podařilo dvojici Kris Meeke a Paul Nagle vyhrát, tentokrát na vůbec nejrychlejším podniku kalendáře WRC s dosaženou průměrnou rychlostí přes 126 km za hodinu.

Po dvou dlouhých a náročných etapách v pátek a sobotu rallye vyvrcholila kratším programem v neděli. Rychlostní zkoušky Lempää (6,83 km) a Oittila (10,15 km) se jely dvakrát bez možnosti servisu. Kris Meeke měl před závěrečným programem poměrně solidní náskok 41 sekund na druhého Jari-Mati Latvalu, a tak si mohl dovolit kontrolovat svou rychlost a postupně se propracovávat k impozantnímu završení rallye vítězstvím.

Nedělní program byl dramatický zejména pro nakonec celkově třetího Craiga Breena, o jehož pozici tvrdě bojovali další v pořadí. Ott Tänak, Thierry Neuville, Hayden Paddon a Mads Ostberg se všichni vešli do rozpětí dvaceti sekund.

Vítězstvím na RZ 21 stáhl Tänak náskok pilota Abu Dhabi Total WRT o 4,8 sekundy, Estonec však byl nucen zastavit, a na další rychlostní zkoušce skončil mimo trať. Když Craig Breen viděl svého soupeře s odstaveným vozem, zaváhal, ztratil několik sekund a umožnil Neuvilleovi stáhnout odstup o 6,6 sekundy.

Na radu týmu, aby se pokusil udržet svou pozici, reagoval nejlepším možným způsobem – vyhrál RZ 23. V cíli na Lempää 2 zaznamenal své první vítězství v rychlostní zkoušce v mistrovství světa WRC o desetinu sekundy před Paddonem!

Třetí auto v barvách Abu Dhabi Total WRT, které vedl Khalid Al Qassimi, rovněž dojelo do cíle. Pilot z Emirátů se ale nemohl najít a plně se nekoncentroval na svůj výkon v situaci, kdy viděl možný blížící se úspěch týmových spolujezdců.

Finská rallye vyvrcholila Power Stage. Kris Meeke vypustil boj o prémiové body a dal přednost uhájení svého třetího triumfu ve WRC po loňské premiéře v Argentině a letošním Portugalsku. Výsledek, resp. první vítězství britského pilota ve Finsku, podtrhl další rekord: jela se vůbec nejrychlejší rallye v historii. Na 333,6 km dlouhé trati naměřili čas 2:38:05,8, čímž dosáhli Kris a Paul rekordní průměrné rychlosti 126,6 km v hodině.

Craig Breen a Scott Martin skončili šestí na Power Stage, udrželi vedení a dokončili víkend snů s jejich prvním umístěním na pódiu ve WRC teprve při jejich pátém startu ve voze WRC. Khalid Al Qassimi a Chris Patterson skončili na 16. pozici celkově.

Abu Dhabi Total World Rally Team čeká nejbližší start až v Číně (9. – 11. září) s jedním vozem, který obsadí Kris Meeke a Paul Nagle.

Kris Meeke finskou rallye okomentoval slovy: „Pro pilota WRC je vítězství ve Finsku kromě titulu mistra světa tím největším výsledkem. Je to neuvěřitelný pocit vyhrát na nejtěžších tratích na světě. Výsledek byl z valné části dílem dvou průjezdů na Ouninpohja v sobotu. Po prvním průjezdu jsem neznal svůj čas, ale tušil jsem, že jedu opravdu dobře. Pak jsem ale nemohl uvěřit tomu, že jsem byl o 13 sekund rychlejší než Jari-Mati Latvala! Loni mě tu při obráceném průjezdu porazil o šest sekund právě on, a to jsem si věřil, jak jedu výborně. Dokázali jsme, jaký jsme udělali pokrok v kombinaci práce týmu a mých zkušeností. Musím zdůraznit, že auto jelo po celý víkend perfektně. Měli jsme za sebou jediný den testování minulou neděli, ale i to stačilo na nalezení nejlepšího nastavení auta. V autě jsem se cítil jistě v pravém slova smyslu a to byl i klíč k vítězství. V neděli ráno už jsem byl úplně uvolněný. Posledních několik rychlostních zkoušek jsem jel tak, abych dokončil práci, kterou jsme udělali v prvních dvou dnech rallye.“

Craig Breen k rallye říká: „Nejlepší den mé kariéry! Vypadá to, že s tímto autem to jde den ode dne lépe a lépe. Když jsem se v sobotu odpoledne usadil na třetím místě, cítil jsem na sobě, že jsem se posunul o další level. Do cíle v neděli sice nezbývalo mnoho kilometrů, ale byly těžké, protože jsem musel odolávat útokům mých soupeřů. Nemohu být šťastnější, vždyť jsem poprvé zajel nejrychlejší čas a skončil na stupních vítězů. Cíl byl velmi emocionální. Nemohl jsem tomu uvěřit, bylo fantastické slavit v ten moment s lidmi, kteří mě podporovali. Je to opravdu zasloužená odměna pro chlapce v týmu, kteří museli tvrdě pracovat na opravě auta poté, co jsem během pondělního testování skončil mimo trať. Byl jsem zase blíž tomu, kde jsem chtěl o tomto víkendu být.“