Brazilské Sao Paulo má za sebou závod Formule E

Značka DS Automobiles vybojovala díky Stoffelu Vandoornovi po dvaadvacáté pole position. V závodě, který se jel ve velkém horku, si Jean-Éric Vergne a Stoffel Vandoorne připsali body za 5. a 6. místo.

Světový šampionát ABB FIA Formule E se poprvé představil v Brazílii na městském okruhu v Sao Paulu. Mezi hlavními účastníky v čele pole 100% elektrických monopostů byly často k vidění černo-zlaté barvy obou vozů DS E-Tense FE23, které přihlásila automobilka DS Automobiles a její partner v seriálu Formule E, tým Penske Autosport.

Ve spalujícím horku, kdy rtuť teploměru stoupala nad 35°C, dojeli Jean-Éric Vergne a Stoffel Vandoorne v závodě, který byl dvakrát přerušen výjezdem safety caru, na 5., respektive 6. místě. Úřadující mistr světa Stoffel Vandoorne potvrdil svůj návrat do formy hned na počátku skvělou pole position, svou první v barvách DS Automobiles. Jak už to ale ve Formuli E bývá, ne vždy má poleman v závodě nejvýhodnější pozici, zejména na tomto rychlém okruhu, kde vzdušný proud za vozem, tzv. slipstreaming umožňuje jezdcům za ním šetřit energii tím, že se shlukují v závěsu za vedoucím vozem.

Stoffel, který byl lídrem první poloviny závodu, tak spotřeboval o něco více energie než jeho soupeři. V důsledku toho musel v závěru závodu šetřit a propadl se až na 6. pozici, aby dokázal dojet do cíle. Jean-Éric Vergne, který po startu ze 7. místa celou dobu bojoval o umístění v první pětce, jako obvykle nenechal nic náhodě. Francouzský jezdec si tak 5. místem připsal cenné body do šampionátu.

Vítězství nakonec bral Mitch Evans s monopostem týmu Jaguar TCS Racing. Jeho týmový kolega Sam Bird vybojoval 3. místo. Jaguar tak zaznamenal mimořádně úspěšný víkend. Druhé místo získal Nick Cassidy z Envision Racing. Monoposty Porsche obsadily čtvrté a sedmé místo, osmá a devátá příčka patří jezdcům stáje McLaren. Nejrychlejší Maserati dokončilo až na jedenácté pozici a nejrychlejší monopost týmu ABT Cupra dojel čtrnáctý.

Po šesti závodech se tak tým DS Penske díky tomuto dvojnásobnému bodovému zisku v hodnocení týmů posunul zpět na 4. místo, pouhý jeden bod za prozatímními stupni vítězů. Před sebou má stáje Jaguar TCS Racing, Envision Racing a vedoucí TAG Heuer Porsche Formula E Team. Od pátého místa dál je pak pořadí týmů následující: Avalanche Andretti Formula E, Neom McLaren Formula E Team, Mahindra Racing, NIO 333 Racing, Nissan Formula E Team, Maserati MSG Racing a ABT Cupra Formula E Team.

Šampionát jezdců vede Pascal Wehrlein z týmu TAG Heuer Porsche. Druhé místo drží Janke Dennis z týmu Avalanche Andretti a třetí místo průběžného pořadí má Nick Cassidy z Envision Racing. Čtvrtá příčka je zatím v držení pilota DS Penske, kterým je Jean-Eric Vergne. Jezdci na druhém až čtvrtém místě mají rozestupy pouhý 1 bod.

Za čtyři týdny dosáhne šampionát ABB FIA Formule E poloviny sezony v Německu, kde se 22. a 23. dubna uskuteční dvojzávod na letišti Berlín-Tempelhof, což je trať, která je jezdcům i týmům dobře známá.