Češi váleli na Dakaru

Naši jezdci na letošní Rallye Dakar sklízeli úspěchy jak v kategorii kamionů, tak mezi automobily a motocykly. Dakar 2024 se zkrátka z pohledu českých barev vydařil.

Martin Macík se svým týmem MM Technology ovládl kategorii kamionů, když zvítězil před druhým před dalším českým účastníkem, Alešem Lopraisem a jeho týmem Instaforex Loprais Praha. Dalším českým jezdcem byl čtrnáctý Michal Valtr, následoval devatenáctý Jaroslav Valtr a jednadvacátý Daniel Stiblík.

Kategorii automobilů ovládlo Audi, za jehož volantem seděl velezkušený Carlos Sainz. Hybridnímu Audi RS Q e-tron nestačil druhý Guillaume De Mevius ani třetí Sébastien Loeb. Historického úspěchu dosáhl pátý Martin Prokop s týmem Orlen Jipocar. Pak s odstupem následovali další naši jezdci.

Minout nesmíme ani čtyřkolky, přestože letos bez české účasti. Vítězství bral Manuel Andujar z Argentiny, na něhož nestačil druhý Alexandre Giroud z Francie. Velká gratulace ale míří na Slovensko, v jehož barvách si přijel pro úžasné třetí místo Juraj Varga.

Také mezi motorkáři se letos zadařilo. Kategorii ovládl Ricky Brabec z USA. Na skvělém devátém místě dojel do cíle Slovák Štefan Svitko a hned za ním na krásné desáté příčce Martin Michek z České republiky. Cíl viděli i další naši jezdci.

Češi startovali i v kategorii Classic, určené pro závodní vozy minulosti. Tato kategorie nejede na rychlost, pravidla jsou zde nastavena podobně jako v setinové rallye a jde tedy o přesnost, což ale v dakarských podmínkách není žádná legrace a mnohdy dohánění času znamená i jízdu s plynovým pedálem na podlaze. Vítězství brala posádka Santaolalla – Viňas ze Španělska, jedoucí s Toyotou Land Cruiser.

Dvojice Klymčiw – Brož se Škodou 130LR byla naší nejlepší posádkou v této kategorii, když dosáhla na 24. místo. Na 56. příčce dokončila soutěž posádka Vinš – Hovorka s Mitsubishi Pajero a 63. pozici získala česká dámská posádka Barbora Holická – Lucie Engová startující s Citroënem 2CV, tedy legendární kachnou (psali jsme ZDE) a za podpory českého zastoupení značky Citroën.