Dakar 2017 po první etapě

Skvělý vstup do soutěže měl Kolomý s Tatrou a favorizovaným peugeotům zatápějí toyoty. Krátký měřený test první etapy ale ještě nic neznamená, jezdci mají před sebou stále prakticky celou soutěž.

První etapu s krátkým měřeným úsekem pod 40 km ovládl mezi motocyklisty Španěl Pedrero Garcia. Američan s krásným příjmením Brabec dojel druhý. Loni stříbrný Slovák Svitko dojel první rychlostní test letošního Dakaru na 14. místě a přirozeně toto umístění mu patří také v průběžném pořadí.

Čtyřkolky ovládl Brazilec Medeiros, nejlepším zástupcem České republiky je Kubiena na 10. příčce. Macháček je 14. z důvodu minutové penalizace, jinak by mu patřilo 8. místo.

Dle očekávání nastaly velké boje v kategorii automobilů, kde je zatím nejrychlejší Katařan Nasser Al-Attiyah s Toyotou Hilux, jejíž motorový prostor ale začal hořet (před tím jezdce trápily potíže s chlazením). Přesto Al-Attiyah projel cílem, pak už ale musel hasit a do bivaku cestoval na laně. Doufejme, že se vše podaří zdárně opravit a nepřijdeme tak o jeho souboje s továrními peugeoty.

Nejlepší z nich ale dojel až čtvrtý, za druhým Fordem Ranger Xaviera Ponse a třetí Toyotou Hilux, jíž pilotuje Nani Roma. Nejrychlejší Peugewot 3008 DKR řídil Sainz. Pátá příčka patří opět Toyotě, za jejíž volant usedl De Villiers. Japonské vozy jsou opravdu velice rychlé!

Následuje šestý Loeb s Peugeotem 3008 DKR, pak je nejrychlejší Mini, které řidil Al Rajhi ze Saudské Arábie. Osmí dokončil etapu Despres s 3008 DKR přes Hirvonenem s Mini. Další tovární peugeot s loňským vítězem Peterhanselem obsadil 12. příčku. Čech Martin Prokop dojel na krásném 14. místě.

Skvěle se vedlo Tatrám Phoenix, když oba jezdci Buggyry zaútočili hned po startu soutěže. Kolomý vyhrál etapu, Loprais dojel čtvrtý. Druhé místo obsadil Van Genugten s Ivecem a třetí Van De Brink s Renaultem týmu Mammoet Rallysport, který se připravuje v českých dílnách. V posádce je i Čech Daniel Kozlovský, s nímž jsme před startem loňského Dakaru přinesli rozhovor v PDF magazínu Racing Life.

Páté místo vybojoval De Rooy s Ivecem, šestý byl nejrychlejší Kamaz, jehož ovládá Rus Nikolaev. Kamaz nakonec nasadil kamiony „bez čumáku“, nikoli v průběhu loňského roku představený vůz s novou kabinou. Martin Macík s LIAZkou obsadil 18. místo.

Rallye Dakar 2017 je však teprve na samém počátku. Jaké je skutečné rozložení sil budeme moci tušit až tak po čtyřech či pěti etapách.

Dakar 2017: s čím vyjede Kamaz?