Dakar 2020: 8. etapa ukázala, kdo opravdu umí

Jelikož v osmé etapě nestartovali motorkáři a čtyřkolkáři, posádky s auty se nemohly řídit podle jejich stop. To byla velká čára přes rozpočet jezdců ze špičky, kteří připomínali spíš bludičky a tomu také odpovídá jejich etaové umístění. Mezi kamiony zaválel Aleš Loprais, který vybojoval etapový bronz.

Začneme Josefem Macháčkem, který otočil svou buginu na střechu a ztratil opravdu hodně času, než se mu spolu se spolujezdcem podařilo dostat stroj zpět na kola. Cíl nakonec viděl až jako 32. a v průběžném pořadí mu patří 28. místo.

Kategorii kamionů opět ovládly kamazy. První dostal do cíle svůj truck Karginov, za ním dojel Shibalov. Třetí místo v etapě ale vybojoval velice rychlý Aleš Loprais se svou Pragou (průběžně je na 4. místě). Hodně kamionů zapadlo, osmá etapa byla plná velkých dun a písek byl na mnoha místech opravdu zrádný.

Na vrcholu duny zůstal „ležet na břiše“ i kamion Iveco Martina Macíka. Toho nakonec vytáhl pilot Tatry Martin Šoltys, který jel kolem asi o 15 minut později. Macík nakonec dokončil etapu na 11. místě (patří mu 6. příčka průběžného celkového pořadí), Šoltys dojel na 8. příčce (patří mu průběžné 9. místo).

Nemožnost „stopovat“, tedy pomáhat si sledováním stop motorkářů, kteří běžně startují před automobily, ale 8. etapu nejeli, doslova odsoudila k propadáku trio průběžně nejrychlejších posádek. Možná by se pořadatelé nad startovním pořadím jednotlivých kategorií měli zamyslet a jejich pořadí střídat. Třeba by se na čele některých tříd pak objevovali úplně jiní piloti, kteří mají opravdu schopné navigátory.

V 8. etapě by mezi automobily nejrychlejší Francouz Mathieu Serradori s buginou týmu SRT Racing, vybavenou pohonem pouze jedné nápravy. 2. místo bral Fernando Alonso s Toyotou, což je jeho zatím nejlepší etapové umístění. Třetí dojel Orlando Terranova s Mini, čtvrtý Giniel De Villiers s Toyotou, pátý pak domácí Yazeed Al Rajhi s další Toyotou. Peterhansel dojel až devátý, hned za ním dokončil Nani Roma, jedenáctý Nasser Al-Attiyah. Carlos Sainz dokončil na 15. pozici.

Martin Prokop dokončil etapu na 22. místě, Miroslav Zapletal na 28. pozici a David Ouředníček na 28. příčce. Na 66. místě byl započítán Boris Vaculík, který dostal velkou časovou penalizaci kvůli výměně motoru. Ten původní to vzdal, Martin Prokop mu ale půjčil svůj náhradní motor, a tak Vaculík může pokračovat v soutěži.

V průběžném pořadí vede Sainz s Mini, druhý je Al-Attiyah s Toyotou a třetí Peterhansel s Mini. Následují Al Rajhi, Terranova, De Villiers, vítěz 8. etapy Serradori, Ten Brinkde a další. Nejrychlejším z našich jezdců je stále Prokop na průběžné 14. příčce, Zapletalovi patří 18. pozice, Ouředníčkovi 38. místo a Vaculíkovi 59. příčka.