Rallycross Lotyšsko: Kristoffersson upevňuje vedení v šampionátu

Lotyšská Riga hostila další závod rallycrossového světového šampionátu. Dařilo se Loebovi i Ekströmovi, vyhrál ale Kristoffersson. Do finálové jízdy se probojovaly hned tři peugeoty.

Při 9. závodě mistrovství světa FIA v rallycrossu v Lotyšsku se sváděly mimořádně těsné souboje. Do té míry, že vítězný náskok v jednom z kvalifikačních závodů (Q1) byl pouhých 0,009 sekundy (23 centimetrů na trati). Skvěle si vedl tovární tým Peugeot Total, který měl ve finále hned tři vozy.

Tuto převahu ale dokázal přetavit „pouze“ v jedno umístění na bedně, když třetí příčku vybojoval Sébastien Loeb s Peugeotem 208 WRX. Bylo to jeho třetí pódiové umístění v Rize a dosud šesté v této sezoně.

Finálový závod ale neproběhl zcela podle plánů jeho týmových kolegů Timmyho Hansena a Kevina Hansena, kteří skončili na 5. a 6. místě. Přesto šlo o ukázku síly týmu, završenou pěkným bodovým ziskem (45 bodů do hodnocení týmů). Na čtvrté pozici dojel Niclac Grönholm.

První místo bral letos opět skvěle jedoucí Johan Kristoffersson s Volkswagenem Polo R, který tak navýšil svůj náskok v průběžném pořadí světového šampionátu FIA RX. Druhé místo vybojoval Mattias Ekström s Audi S1, jemuž patří v mistrovství světa prozatimní druhá příčka, když na vedoucího Kristofferssona ztrácí 73 bodů. Průběžně třetí je jeho týmový kolega Andreas Bakkerud, jenž má ještě o dva body méně a čtvrtý Sébastien Loeb, jemuž chybí na třetího Bakkeruda tři body.

O další bodový příděl se jezdci utkají už za pár dní v USA, kde proběhne desátý závod z dvanácti letos vypsaných. Světový šampionát v rallycrossu se tak pomalu, ale jistě blíží do finále.

Další závod: USA – 29. a 30. září
Světový šampionát FIA v rallycrossu pokračuje od 29. do 30. září na okruhu Circuit of the Americas v Austinu v Texasu. Toto místo je také domovem Velké ceny Spojených států Formule 1, ale trať pro rallycross je zbrusu nově účelově postavený areál v prostoru stadionu mezi 12. a 15. zatáčkou. Nachází se v přírodním amfiteátru, takže fanoušci mohou z libovolného místa vidět celé rozložení trati.