První elektrocesťák pro šampionát E TCR

První elektrocesťák pro šampionát E TCR

Cupra se chystá na seriál E TCR, historicky první mistrovství cestovních vozů s elektrickým pohonem. Odstartovat má příští rok.

Nový Cupra e-Racer je prvním cestovním vozem, který splňuje požadavky pro účast v závodech nového mistrovství E TCR. Elektromotory má uloženy nad zadní nápravou a poskytují nejvyšší výkon až 500 kW (680 k), což je o 242 kW (330 k) více než u benzinové verze Cupra TCR. Elektrický závodní vůz je vybaven také systémem rekuperace kinetické energie.

V porovnání s konvenčně poháněným závodním vozem Cupra TCR dosahuje vynikající jízdní dynamiky se zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a z 0 na 200 km/h za 8,2 sekundy, a to navzdory hmotnosti vyšší o 400 kilogramů. Výhoda elektromotorů je totiž v tom, že dávají maximální točivý moment prakticky okamžitě.

universal300x250

„Podporujeme E TCR, protože jsme přesvědčeni o tom, že budoucnost motoristického sportu spočívá v elektrickém pohonu. Stejně jako Seat Leon Cup Racer položil technické základy pro mistrovství TCR, razíme nyní cestu pro nové zážitky,“ řekl Matthias Rabe, člen představenstva společnosti Seat, zodpovědný za výzkum a vývoj. Současně vyzývá ostatní výrobce automobilů, aby se k tomuto „úžasnému dobrodružství“ připojili.

Mattias_Rabe_CUPRA

Matthias Rabe u Cupry e-Racer

Každý ať si udělá svůj vlastní názor, zda patří elektromobily na závodní okruhy a zda mají být budoucností motoristického sportu. Podle naší redakce, by si spíš v Seatu měli dát studený obklad na čelo.

Ale vraťme se k tématu. V současnosti se zvažuje účast závodního vozu e-Racer v některých podnicích TCR během sezony 2018 s cílem vyhodnotit jeho potenciál v porovnání se závodními vozy TCR poháněnými benzinovými motory. Konečným cílem je dosáhnout nejlepšího možného nastavení pravidel pro E TCR, které se má stát v roce 2019 samostatným mistrovstvím.

Mohlo by vás zajímat

Rally Bohemia letos s řadou novinek

Rally Bohemia letos s řadou novinek

World RX: show začíná v dubnu

World RX: show začíná v dubnu

Sébastien Loeb racing s vozy Golf GTI TCR

Sébastien Loeb racing s vozy Golf GTI TCR