První vítězství pro Lexus Racing v Blancpain GT

Emil Frey Lexus Racing získal místo v historii motorsportu se svým senzačním vítězstvím v Blancpain GT Series Endurance Cup v Paul Ricard. Dva měsíce po neuspokojivém startu sezony se v dalším závodu Španěl Albert Costa Balboa s Lexusem RC F GT3 ujal vedení a cíl šestihodinového závodu v Le Castellet projel jako vítěz.

V nedávné minulosti byl závod GT3 jen zřídka kdy tak vyrovnaný a vzrušující. Dramatické souboje probíhaly po celý závod již od první zatáčky. Velké noční finále pak přineslo vyrovnanou bitvu o celkové vítězství. Vždyť ještě osm minut před koncem byl ve vedení vůz Bentley Continental.

Pak se ale strhl nervy drásající souboj o první místo. To když se Lexus RC F pilotovaný Albertem Costou začal dramaticky dotahovat, až se najednou s vedoucím vozem vešel do rozdílu pouhé jedné sekundy. To zbývalo do konce závodu pouhých sedm minut.

Pět minut před koncem závodu už byly první dva vozy v rozdílu půl sekundy! To už kroužily prakticky nárazník na nárazníku a drama se stále stupňovalo. To vše jen s mírným odstupem sledoval pilot v McLarenu 650 S GT3, vyčkávající na třetím místě na chybu či vzájemný kontakt soupeřů.

Tři a půl minuty před koncem byl rozdíl mezi prvním a druhým vozem 0,72 sekundy, tedy o trochu delší. Jeden a půl minuty před koncem už byly oba vozy opět v blízkosti na kontakt a následoval první náznak útoku na vedoucí pozici, to když jezdci vjížděli na cílovou rovinku před vjezdem do posledního kola závodu.

Okamžik zlomu přišel v následujících vteřinách. Prakticky hned po vjezdu do posledního kola Lexus RC F GT3 s Albertem Costou za volantem zaútočil na dosud vedoucí Bentley Continental GT3. Jeho pilot Jules Gounon však útok ještě dokázal odrazit, nutno však říci, že se už delší dobu musel cítit jako štvaná zvěř. Vozy se v těchto chvílích pohybovaly v rozmezí 0,2 sekundy!

A pak to přišlo – Lexus RC F GT3 se ujal vedení naprosto hladkým předjetím. Vítěze v cílové rovince vítal ohňostroj, který rozzářil noční nebe. Všichni se ale soustředili do poslední chvíle, teprve po průjezdu cílem propukla v týmu Emil Frey Racing radost.

V posledním kole šel Španělsky v čele závodu ve velkém předjíždějícím kroku, který přicházel do 10. kola do poloviny kola před koncem závodu a zajistil tak neuvěřitelné první vítězství pro posádku Lexus v sérii Blancpain GT.

Záznam celého závodu můžete sledovat zde:

Po výborném třetím místě v Silverstone bylo první vítězství zpečetěno již v pátém závodě sezony. Emil Frey Lexus Racing je nyní vedoucím týmem Endurance Cupu.

„Stále tomu nemohu uvěřit. Máme vítězství v 1000 kilometrů Paul Ricard, v jednom z nejlepších šampionátů GT na světě. Poslední kolo bylo nervózní, nikdo by si nemyslel, že po šesti hodinách budou vozy tak blízko. Nyní jsme definitivně prokázali, že máme velmi silný tým. Mohli jsme ukázat výkon Lexusu a odbornou práci našeho týmu. Velké poděkování proto patří celému týmu, který velmi tvrdě pracoval, aby uspěl v tomto závodě a vybojoval vítězství,“ řekl Lorenz Frey, vedoucí týmu Emil Frey Racing.

Další závod série Blancpain GT se uskuteční během víkendu Sprint Cupu v Misanu (Itálie) od 22. do 24. června 2018.

Škoda na Sardinii: Kopecký a Veiby budou bojovat o vítězství
Škoda na Sardinii: Kopecký a Veiby se poperou o vítězství v rámci WRC2