Škoda ve Španělsku ovládla WRC2, titul má Al-Attiyah

Škoda Motorsport oslavila ve Španělsku dvojité vítězství. Tovární posádka Pontus Tidemand-Emil Axelsson vyhrála s vozem Fabia R5 předposlední podnik mistrovství světa ve skupině WRC 2, jejich týmoví kolegové Jan Kopecký-Pavel Dresler druhým místem dvojité vítězství značky dovršili.

Rally Catalunya – Costa Daurada je jedinou soutěží mistrovství světa, která se jede jako smíšená na asfaltu i šotolině. První etapa v pátek se jela nejprve na šotolině s kouskem asfaltu, pak následovaly dva dny na asfaltu. Všech osm zkoušek na šotolině vyhráli tovární jezdci Škoda, devět dalších nejlepších časů získali jezdci s vozem této značky na asfaltu. Na španělské rallye tak byl na 17 z 22 rychlostních zkoušek v čele vůz Fabia R5 (Tidemand sedmkrát, Kopecký šestkrát, Lappi dvakrát, Al-Attiyah dvakrát).

„Srdečné blahopřání Pontusovi a Emilovi k jejich prvnímu vítězství ve WRC 2 s vozem Škoda Fabia R5,“ řekl šéf Škoda Motorsportu Michal Hrabánek. „Velice nás ovšem také těší druhé místo Jana a Pavla. Jsme opravdu rádi, že nový vůz Fabia R5 se již při své první sezóně ukázal jako důstojný nástupce velice úspěšného modelu Fabia S2000. 17 z 22 nejlepších časů na rychlostních zkouškách zde ve Španělsku dosáhl vůz Škoda Fabia R5, což jasně ukazuje, jak moc dobré je naše auto nejen na šotolině, ale i na asfaltu.“

„To byla ale rallye! Moje první vítězství pro značku Škoda ve WRC 2, asi už nemůžu být šťastnější,“ řekl Tidemand, který v této sezóně pro tuto značku vyhrál také asijsko-pacifický šampionát (APRC). „Do rallye jsem vstupoval s přáním v každém případě dojet do cíle. Že budu na konci úplně nahoře na stupních vítězů, to jsem vůbec neočekával. Naše tempo v pátek na šotolině bylo určitě klíčem k vítězství. Na asfaltových zkouškách v sobotu a v neděli jsme se pak snažili vyhnout zbytečnému riziku. Tato strategie výborně zafungovala, i když Jan s Pavlem nás doháněli.“

Rovněž více než spokojený byl Kopecký: „Před rallye jsem si nebyl jistý, zda budeme moci jet na pódiové umístění,“ řekl český šampion. „Ale vůz výborně fungoval jak na šotolině, tak na asfaltu. Změna nastavení v pátek večer proběhla naprosto hladce. Zde patří velká chvála celému týmu, který odvedl perfektní práci. Jsem velice rád, že jsme tak mohli přispět k dvojitému vítězství.“

spaWRC251. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada byla ostrým soubojem. O vítězství bojovalo všech osm dosavadních vítězů této sezóny WRC 2. Na programu bylo 23 rychlostních zkoušek, celkem 331,25 měřených kilometrů na asfaltových silnicích a šotolinových tratích. Poslední rychlostní zkouška se ovšem ve třídě WRC 2 po nehodě tovární posádky Volkswagen Sébastien Ogier-Julien Ingrassia nekonala.

Tidemand se však na šotolinových zkouškách už v pátek jasně vzdálil konkurenci. Kopecký s Dreslerem a třetí tovární posádka Esapekka Lappi-Janne Ferm, následovali na druhém a třetím místě. Pro Lappiho, mistra Evropy z roku 2014, ovšem rallye a s ní i veškeré naděje na zisk titulu ve WRC 2 v klasifikaci jezdců skončily po nehodě na jedenácté rychlostní zkoušce.

Jezdecký titul ve WRC 2 tak již ve Španělsku získal Nasser Al-Attiyah, který se na Španělské rally těsně prosadil v napínavém souboji o třetí místo s Arminem Kremerem. Na konci oba zkušené jezdce s Fabií R5 dělilo pouhých 0,1 sekundy.

Mnoho času na slavení ovšem Tidemand s Axelssonem po svém vítězství mít nebudou. Švédská posádka po skončení rallye odjela do 10 000 km vzdálené Číny, kde bude mít od pátku na programu finále sezóny APRC. Škoda je již před finále sezóny počtvrté za sebou vítězem v hodnocení značek APRC. Mimořádným bodem vrcholu sezóny v Číně bude ale premiéra Fabie R5. kterou zde Tidemand s Axelssonem poprvé představí.