První vítězství v MS pro Mikkelsena

Andreas Mikkelsen a Ola Fløene zvítězili s vozem Volkswagen Polo R WRC ve španělské rallye, a poprvé se tak ocitli na výsledkové listině podniku mistrovství světa FIA WRC na prvním místě. Volkswagen zároveň slavil již sedmé dvojité vítězství v letošní sezoně.

Nor rozhodl ve svůj prospěch na poslední chvíli v závěrečné Powerstage. Posádka Mikkelsen-Fløene tuto poslední rychlostní zkoušku vyhrála, porazila tak své týmové kolegy Jariho-Mattiho Latvalu a Miikku Anttilu o pouhých 3,1 sekundy, a nakonec ještě profitovala z chyby svých kolegů v barvách Volkswagenu Sébastiana Ogiera a Juliena Ingrassii, kteří odstoupili z vedoucí pozice.

Po dvanácti umístěních na stupních vítězů s vozem Polo R WRC vystoupali Mikkelsen a Fløene poprvé ve své kariéře na nejvyšší stupínek – při svém 64. startu v královské třídě. Pro Polo R WRC to bylo jedenácté vítězství v této sezoně a 33. vítězství od debutu v lednu 2013.

Také posádka Jipocar Czech National Teamu si vedla výborně, když se Martin Prokop s Janem Tománkem během poslední etapy na španělském asfaltu dokázali posunout z devátého na sedmé místo celkové klasifikace. Porazili tak třeba Thierry Neuvilla s Nicolasem Gilsoulem na továrním Hyundaii i20 WRC.

„Jelo se tu opravdu na plno a nikdo si nic nedaroval, vepředu probíhaly souboje o pódiové umístění a celkově to bylo v podání všech neobvyklé tempo, na kterém si vylámali zuby Neuville a Ogier, takže nám do klína spadlo ještě o dvě místa lepší umístění. Nemohu se dočkat Walesu, který nám minulý rok vyšel výborně a věřím, že i letos tam zakončíme sezonu skvělým výsledkem,“ zhodnotil svůj start Prokop.

Spokojen byl i manažer Qurin Müller: „Martin se držel na dohled od továrních jezdců, přesto, že jel poslední den soutěže jen sám pro sebe bez nějakého tlaku a přímého souboje. Ztráta na kilometr je v jednotlivých zkouškách i v cíli rallye hluboko pod jednu vteřinu. Auto, posádka i celý tým perfektní. Nemám, na co bych si stěžoval, snad jen si přát, aby teď začala sezona, a takto jsme dokázali zajet každý závod. Martina teď čeká dvoudenní test na Dakar, který ho určitě pomůže držet v tempu a rychlosti i pro Wales Rally GB, kde zase uděláme našim fanouškům radost.“

Skvěle si vedly také tovární posádky Škody Motorsport bojující ve WRC2, kde obsadily první dvě příčky. Navíc další dvě soukromé Fabie R5 dokončily na 4. a 5. místě. V celkovém hodnocení tovární škodovky vybojovaly 9. a 10. pozici. Více si o vystoupení Škody Motorsport řekneme v zítřejším článku. Koncem týdne se ještě za poslední soutěží ohlédneme spolu s Citroënem, který taktéž zhodnotí své vystoupení.

Letošní seriál třinácti závodů MS v rallye uzavře již tradičně šotolinová Wales Rally GB, která se uskuteční v termínu 12. – 15. listopadu.