Dakar odstartoval do druhé poloviny

Po dvou dnech volna vyjelo startovní pole do druhé poloviny náročné soutěže. Ta byla zahájena zkrácenou etapou, opět z důvodu nepřízně počasí.

Začněme pohledem do kategorie automobilů. Martin Prokop sedmou etapu okomentoval slovy: „Dneska 90% duny, písek a pořádně těžký terén! Po takové mlátičce Shrek ještě nejel, ale krásně jsme se přes to dostali. Předjížděli jsme jedno auto za druhým, ale pak jsme se bohužel ztratili, čímž šla čtyři auta před nás. Následně se začalo šíleně prášit a začaly roviny na plnej plyn, takže mě 70 km nikdo nechtěl pustit, i když jsem jim dával neustále signalizaci. Posledních 20 km do cíle bylo přes kamení a obrovské kaluže a jak ve mě bouchly saze z té zácpy na trati, Shreka jsem vůbec nešetřil. Nyní jsme v kempu, zase tu strašně prší a všechny kopce kolem jsou zasněžené. Opět úplné záplavy, tak uvidíme, kolik toho odjedeme zítra.“

A jak to vypadá se Shrekem, tedy závodní speciálem Ford Raptor z dílen týmu MP Sports? „Na zítra naštěstí celkem v pohodě. Jenom máme pořád zařazenou mezi nápravovou uzávěrku a nejde vyřadit, asi ohnuté rameno nápravy, čímž celé auto táhne hodně
doprava,“ popisuje Prokop.

[the_ad_group id=“21″]

Ten dojel 7. etapu na 14. místě a celkově je na patnácté pozici. Mezi automobily vyhrál Peterhansel s Peugeotem 3008 DKR před svým týmovým kolegou Loebem. Třetí dojel De Villiers s Toyotou Hilux, čtvrtý Hirvonen s Mini a pátý byl Roma s dalším speciálem Toyota Hilux.

Celkově vede Peterhansel, před Loebem a Romou. V kategorii kamionů je v průběžném vedení De Rooy s Ivecem, druhý jede Sotnikov s Kamazem a třetí jeho týmový kolega Nikolaev. Kolomý s Tatrou figuruje na 12. místě, hned za ním je Loprais a 15. je Macík s LIAZem.

Sedmou etapu ale vyhrál Sotnikov před Van Genugtenem s Ivecem a Villagrou na voze téže značky. Kolomý dojel jedenáctý, Macík dvanáctý a Loprais sedmnáctý.

Mezi čtyčkolkáři řádil Rus Sergey Karyakin, za ním dokončil etapu Dutrie následovaný Casalem. Tůma vybojoval 19. příčku a celkově mu patří 15. místo. Vede vítěz poslední etapy Karyakin.

Kategorie motocyklů se tentokrát stala kořistí Američana Rickyho Brabce. Jen připomeňme, že loňský celkový vítěz, Australan Price už nepokračuje, místo toho si léčí zlomeninu stehenní kosti. Klymciw dokončil na 36. příčce, Engel na 44. místě a Pabiška 57.

Celkově vede Brit Sunderland, následuje Quintailla z Chile a Van Beveren z Francie. Vítěz 7. etapy Američan Brabec figuruje na 13. místě, Slovák Svitko na 18. Hned za ním je náš Klymciw. Engela najdeme na 31. pozici a Pabišku na průběžném 51. místě.