Rallye Monte-Carlo: Úspěšná premiéra Toyoty GR Yaris Rally1

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing World Rally Team úspěšně uvedl nové vozy GR Yaris Rally1 na Rallye Monte-Carlo. Sébastien Ogier skončil celkově na druhém místě a Kalle Rovanperä čtvrtý. Vítezství bral Sébastien Loeb na Fordu Puma Rally1.

Ogier byl na nejlepší cestě dojet si v prestižním podniku pro rekordní deváté vítězství. Měl ale defekt levé přední pneumatiky v předposledním měřeném úseku rallye. Vzniklý časový deficit pak proměnil náskok 24,6 sekund ve ztrátu 9,5 s. Ogier s novým navigátorem Benjaminem Veillasem dali do poslední rychlostní zkoušky vše, nicméně nakonec za vítězným Sébastienem Loebem S Fordem Puma Rally1 zaostali o 10,5 sekundy, a to i kvůli desetisekundové penalizaci za ulitý start.

Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem si dojeli pro skvělé čtvrté místo v celkovém pořadí, když jim třetí příčku vyfoukl Craig Breen s dalším Fordem Puma Rally1. Posádka Toyoty GE Yaris Rally1 udělala od soboty ohromný posun v tempu i jistotě ovládání nového vozu. Celkově vyhrála tři rychlostní zkoušky včetně závěrečné Power Stage. Díky pěti bonusovým bodům se Rovanperä řadí na třetí místo v bodování šampionátu a první v rámci jezdců účastnících se celé sezóny, neboť Ogier se po ukončení angažmá na plný úvazek letos zúčastní pouze vybraných podniků a start ve všech kolech světového šampionátu nemá v plánu ani vítězný Sébastien Loeb.

Do bojů o vedení se zapojil i Elfyn Evans, avšak jeho úsilí zhatila nešťastná událost v sobotní RZ11, kdy opustil trať a následně ztratil 20 minut. Poslední den se Evans soustředil na zisk bonusových bodů za Power Stage, a přispěl tak k vybojování prvního a druhého místa pro GR Yaris Rally1 v této speciálně bodované rychlostní zkoušce. Všichni tři jezdci týmu během soutěžního víkendu získali vítězství v některé z rychlostních zkoušek a Yaris byl nejrychlejší v devíti ze sedmnácti měřených úseků.

V Monaku se k týmu připojil Kazuki Nakadžima, nově jmenovaný místopředseda společnosti Toyota Gazoo Racing Europe, který tak byl očitým svědkem úspěšné premiéry nových hybridních vozů. Takamoto Katsuta, nadějný jezdec programu TGR WRC Challenge Program, zaznamenal třetí úspěšný dojezd v nejvyšší soutěžní kategorii na Rallye Monte-Carlo a současně vybojoval osmé místo v celkovém pořadí. Poslední den podniku se ve dvou měřených úsecích umístil v první trojce a získal první body pro nově založený tým TGR WRT Next Generation.

Vítězná posádka Sébastien Loeb/Isabelle Galmiche. Foto: Red Bull

„V této chvíli určitě cítíme jisté zklamání, protože nás od vítězství dělilo tak málo, ale takový motorsport zkrátka bývá a musíme to akceptovat. Nejdůležitější je vědomí toho, že máme vůz schopný vítězit, vůz, který je spolehlivý, což nám dodává sílu směřovat do budoucnosti i celý zbytek sezóny. Seb odvedl opravdu skvělou práci, ale štěstěna dnes bohužel nestála na jeho straně. Kalle se od startu rallye ohromně zlepšil a dnes zajel skutečně skvělou Power Stage. Elfyn zde také ukázal skvělé výkony, pouze včera s malou chybou, ale rovněž výborně zajel Power Stage, což nám v rámci šampionátu pomohlo. Rád bych poblahopřál týmu M-Sport a Fordu, protože je skvělé opět se společně setkávat v samotném čele, a také Sébastienu Loebovi k jeho úžasnému úspěchu; tento víkend to byl neuvěřitelný souboj, který si fanoušci určitě užili,“ prohlásil šéf týmu Jari-Matti Latvala.