Silk Way Rally po páté etapě

Automobilům stále vládnou rychlé peugeoty, mezi kamiony zavelely k útoku ruské kamazy. Kolomý už není v čele průběžného hodnocení.

Mezi automobily zvládl čtvrtou etapu nejlépe Sébastien Loeb s Peugeotem 3008 DKW Maxi, tedy s poslední evolucí tohoto speciálu. Druhý dojel jeho týmový kolega Cyril Despres, který však jede ve voze předchozí specifikace, s nímž tým Peugeot Sport startoval i na Rallye Dakar.

V páté etapě si tito jezdci pořadí prohodili, když byl nejrychlejší Despres. Loeb ale dokončil až na pátém místě. Přesto mu v průběžném hodnocení patří první příčka s padesátiminutovým náskokem na druhého Desprese.

Peterhansel se třetím peugeotem v minulé etapě havaroval a ulomil kolo. Včera tým techniků v zákulisí neúnavně s plným nasazením pracoval na plný výkon a dnes ráno za úsvitu, po 8 hodinách práce mechaniků, mohli Stéphane Peterhansel/Jean Paul Cottret nastoupit na start etapy.

Avšak ve snaze získat ztracený čas zpět je zbrzdilo zlomení pravého předního tlumiče na 385. kilometru. Etapu dokončili na 15. místě a v celkové klasifikaci zůstali se ztrátou 3 hodiny a 38 minut.

Divoké to bylo také v kategorii kamionů. Ve čtvrté etapě vyhasly naděje týmu MKR Technology když kamion připravovaný na severu Čech vyřadila technická závada. Jen připomeňme, že technika už dříve odtavila Aleše Lopraise (spojka).

Čtvrtou etapu mezi kamiony vyhrál k radosti českých fanoušků Martin Kolomý s Tatrou. Druhý dojel Gérard De Rooy s Ivecem a třetí Artur Ardavicius se strojem stejné značky.

V páté etapě ale zavelely k útoku jezdci stáje Kamaz a obsadili první tři příčky v hodnocení této měřené sekce. Pořadí bylo Sotnikov, Shibalov a Nikolaev. Kolomý s Tatrou Phoenix si dojel pro deváté místo.

V průběžném pořadí tak přišel o vedení a propadl se na třetí místo. Před ním je Kamaz Shibalova a nový vedoucí vůz Kamaz, za jehož volantem sedí Sotnikov.

Mezi prvním a druhým je minimální rozdíl 48 sekund. Kolomý ztrácí na první místo 17 minut a 27 sekund. Za sebou však jezdci mají teprve pět etap z celkových čtrnácti. Stát se tedy může ještě cokoli.