Toyota zažila kamenitý víkend na Rallye Akropolis

Tým Toyota Gazoo Racing zakončil náročný týden na řecké Rallye Akropolis, aniž by dosáhl požadovaných výsledků. Nicméně i tak získává důležité body k udržení náskoku v mistrovství světa jezdců i značek. V Řecku se na stupně vítězů dostaly výhradně posádky vozů Hyundai i20 N.

Rallye Akropolis, pořádaná podruhé od návratu do kalendáře světového rallyového šampionátu FIA, opět dostála své pověsti a nabídla kamenité cesty i vysoké teploty. Ačkoli tým japonské značky Toyota po většinu víkendu bojoval o pódiové umístění, naděje zhatil průběh nedělního rána, kdy byl Elfyn Evans nucen odstoupit ze čtvrtého místa. Důvodem byla porucha motoru na přejezdu ze servisu na RZ14 (v té době byl Evans na průběžném 4. místě).

Vzhledem k situaci se pozornost týmu přesunula k závěrečné Power Stage. Zde Kalle Rovanperä zajel druhý nejlepší čas a získal čtyři bonusové body. Vedoucí jezdec šampionátu zakusil vyčerpávající víkend, kdy absolvoval páteční čištění šotolinových cest se spoustou volného štěrku a následně v sobotu dopoledne ztratil přibližně 15 minut kvůli poškození vozu. Díky úspěšné Power Stage však tři kola před koncem sezóny stále vede šampionát jezdců s náskokem 53 bodů.

Esapekka Lappi se v sobotu držel na druhém místě, avšak následně byl kvůli technické závadě nucen zpomalit, a nakonec i odstavit vůz. Po návratu v neděli dosáhl pátého nejlepšího času v Power Stage. S ohledem na body, které získali Rovanperä a Lappi za úspěšný dojezd do cíle, respektive body ze závěrečné Power Stage, zůstává tým ve vedení mistrovství značek s náskokem 63 bodů.

Z jezdců s vozem GR Yaris Rally1 Hybrid se nejlépe umístil Takamoto Katsuta, jenž završil svoji premiéru na Rallye Akropolis šestým místem celkového pořadí. Navázal tak na nepřerušenou sérii bodovaných výsledků v roce 2022 v barvách týmu TGR WRT Next Generation.