Dakar: Macík rázně zatáhl, Klymciw vážně havaroval

LIAZka Martina Macíka ve třetí etapě Rallye Dakar doslova letěla vstříc cílové pásce. Vynikající výkon podal i Martin Prokop mezi automobily a dobře jede Macháček na čtyřkolce. Nejrychlejší český motorkář Ondřej Klymciw ale vážně havaroval a byl vrtulníkem transportován do nemocnice.

Špatná zpráva přišla z letošní Rallye Dakar. Ondřej Klymciw totiž havaroval a byl v bezvědomí transportován vrtulníkem do místní nemocnice. Podle dostupných informací má zlomený obratel. Havaroval ale i Zdeněk Tůma na čtyřkolce, svůj stroj však dostal do cíle třetí etapy. Naopak v soutěži už nepokračuje Kubiena, jehož čtyřkolku vyřadila porucha motoru.

Veselý pro změnu zlomil řídítka svého motocyklu KTM, do cíle se však dostal. Problémy měl i motocyklista Brabec. V kategorii motocyklů tak byl nejrychlejším z našich jezdců Milan Engel na 32. místě, celkově je na tom o dvě pozice hůře. Třinácté místo drží Slovák Stefan Svitko, naším druhým nejrychlejším je David Pabiška na průběžné 49. pozici.

Celkově vede v kategorii motocyklů Brit Sunderland, před Benavidesem a Quintanillou. Čtvrtý je už Australan Toby Price a na páté pozici najdeme Američana Rickyho Brabce.

V kategorii čtyřkolek byl z našich jezdců opět nejrychlejší Josef Macháček na 15. pozici. Celkově mu patří 23. místo, Tůma je 28. Pořadí prvních tří je Casale, Kariakin, Copetti.

Z bojů o vavříny vypadl Martin Kolomý s Tatrou, kterou potkala závada elektroniky. Výsledkem bylo pozdní projetí cíle a nekompromisní penalizace, znamenající propad v průběžném pořadí. Propadl se i Aleš Loprais, jehož Tatru taktéž potrápila technika a nakonec dokončil na 17. místě.

Skvělou stíhačku předvedl Martin Macík s kamionem LIAZ. Do cíle třetí etapy dorazil čtvrtý a to znamená, že v dosavadním celkovém pořadí poskočil až na páté místo. Etapu vyhrál Argentinec Villagra před piloty kamazů Nikolaevem a Mardeevem.

Celkově vede Nikolaev před Villagrou a Vishneuskim (MAZ). Jak již zde padlo, nejrychlejší Čech je nyní pátý Martin Macík s LIAZkou, průběžné šesté místo drží Renault Martina Van den Brinka v jehož posádce jede český mechanik Daniel Kozlovský a sedmá je nyní Tatra Aleše Lopraise. Celkové 15. místo drží Martin Šoltys s Tatrou.

Tomáše Ouředníčka opět trápily technické potíže (kouř v kabině, nakonec 51. místo) a ty se dnes nevyhnuly ani dalšímu Fordu Ranger v rukách českého pilota. Boris Vaculík se naštěstí stejně jako Ouředníček do cíle třetí etapy dostal (38. místo) a oba tedy pokračují v závodu. Martin Prokop vybojoval pěknou osmou pozici v etapě a celkově mu patří devátá příčka.

„Ztráceli jsme výkon a najednou jsme byli bez klimatizace. V autě jsme měli tak sedmdesát stupňů. Aby toho nebylo málo, tak mi odešla tyčka od vody. V těch největších dunách jsem se nemohl ani napít. Mám toho plné zuby,“ řekl v cíli Vaculík.

Celkově vede Peterhansel s Peugeotem 3008DKR Maxi, druhý je Despres taktéž na Peugeotu a třetí vítěz této etapy Nasse Al-Attiyah s Toyotou. Vaculíkovi patří průběžné 36. místo, Ouředníčkovi 58. z jednašedesáti pokračujících vozů.