Rallye Dakar 2022 před startem zastihla zpráva o odchodu legendy

Start nejnáročnější dálkové rallye doslova klepe na dveře. V místě konání jsou i české posádky a jezdci, přitom mnozí z nich mohou výrazně promluvit do konečného pořadí ve své kategorii. A teď ty smutné zprávy: nejen české dakaristy a fanoušky dnes rozesmutněla zpráva o odchodu Karla Lopraise.

Ve věku 72 let opustil tento svět legendární Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar. Vždy startoval s Tatrou a s Jiřím Moskalem (LIAZ) se zásadním způsobem zasloužil o popularitu dakarské rallye v České republice. Právě díky těmto dvěma jezdcům máme tradičně silnou účast mezi kamiony. Odchod Karla Lopraise je ztrátou pro celý motoristický sport.

Na startu následujícího ročníku Rallye Dakar je už připraven jeho synovec Aleš Loprais, který spolu s dalším našim jezdcem Martinem Macíkem patří mezi favority v kategorii kamionů.  Největšími favority jsou ale piloti kamionů Kamaz, proti kterým je vždy velice těžké závodit – zázemí ruského továrního týmu je absolutně bezkonkurenční, v minulosti už dokázali zcela zdemolovaný kamion přes noc v bivaku prakticky znova postavit.

Česká republika má ale účastníky i v dalších kategoriích, včetně třídy Classic určené pro závodní vozy let minulých. Nadcházející ročník Rallye Dakar, který startuje už 1. ledna 2022, bude tedy opět pro české fanoušky velice atraktivní. O to se jistě postará i Martin v kategorii automobilů, kde se premiérově představí i elektromobily z dílen Audi.

Videa uvedená níže vznikla po shakedownu, tedy před úmrtím Karla Lopraise.