Ogier vyhrál Monte Carlo 3x v řadě

Letošní třetí vítězství na věhlasné Rallye Monte Carlo dostalo Sébastiena Ogiera mezi skutečné legendy. Vyhrát tuto náročnou soutěž hned 3x v řadě se totiž povedlo jen dalším čtyřem jezdcům.

Letos to byla typická „Monte“. Zatímco jedna rychlostní zkouška se jela na suchém povrchu nebo na mokrém asfaltu, ležel na trati následující rychlostní zkoušky sníh a led. A někdy se i na několikakilometrovém úseku neustále střídaly všechny uvedené podmínky. Rallye Monte Carlo je v tomto ohledu jedinečným podnikem v kalendáři mistrovství světa v rallye.

Také v ročníku 2016 dostála své pověsti a nabídla nepředvídatelnost za každou zatáčkou. Jezdci tak museli mít šťastnou ruku při volbě pneumatik pro 16 rychlostních zkoušek o celkové délce 377,59 kilometru. Trojice posádek týmu Volkswagen se přitom mohla spolehnout na tzv. „Route Note Cars“, tedy vozy, získávající informace o trase. „Ledovým špionem“ vítěze Sébastiena Ogiera byl Simon Jean Joseph a dle výsledků svou práci odvedl na jedničku.

„Vítězství tady v Monte Carlo je pro mě okamžikem plným velkých emocí! Třetí vítězství v této legendární rallye je zkrátka nepopsatelný pocit. Podmínky byly tak náročné, povrch velmi kluzký a namrzlý. Z tohoto úspěchu jsem velmi šťastný. Rád bych poděkoval celému týmu, který odvedl fantastickou práci. Moji ledoví špióni pracovali velkolepě, Jean Joseph Simon dělal pro mě tuto práci na ‚Monte‘ poprvé. Bylo to pro ně skutečně obtížné stanovit dobré předpovědi o stavu jednotlivých úseků tratě. Polo fungovalo skvěle. K tomu to obrovské množství fanoušků, kteří mě a Juliena hnali dopředu – byl to zkrátka dokonalý víkend,“ zhodnotil své vystoupení vítězný Ogier.

Ten se třetím vítězstvím na Rallye Monte Carlo v řadě dostal do skutečně elitní společnosti. Sandro Munari to dokázal s Lancií, Walter Röhrl s Opelem, Lancií a Audi, Tommi Mäkinen s Mitsubishi a Sébastien Loeb s Citroënem. Mezi tyto skutečné legendy světových rallye se nyní zařadil Sébastien Ogier, který jako teprve pátý jezdec v historii mistrovství světa v rallye vyhrál Rallye Monte Carlo třikrát v řadě: v letech 2014, 2015 a 2016 s Volkswagenem.

Navíc pokud odhlédneme od jezdců a podíváme se na startující automobily, i zde bude statistika zajímavá. Volkswagen Polo R WRC o výkonu 318 koní je totiž po vozech Porsche 911, Lancia Stratos, Lancia Delta, Mitsubishi Lancer a Citroën Xsara teprve šestým modelem, který má na svém kontě tři vítězství na Rallye Monte Carlo.