Estonské rallye: v kategoriích WRC2 a WRC3 zvítězily Fabie

Dvojité vítězství posádek Škoda na Estonské rallye, sedmém podniku FIA Mistrovství světa. Norové Andreas Mikkelsen a spolujezdec Ola Fløene z týmu Toksport WRT zvítězili v kategorii WRC2 a upevnili si tím vedení v celkové klasifikaci této třídy. Přestože jsou s vozem Škoda Fabia Rally2 evo nováčky, na šotolinových cestách pobaltské země ruská posádka Alexey Lukyanuk/Yaroslav Fedorov dominovala kategorii WRC3.

Andreas Mikkelsen a jeho spolujezdec Ola Fløene se vrátili na vítěznou dráhu. Po sérii rallye v rámci FIA Mistrovství světa, kde je provázela smůla, stříkali Norové šampaňské z prvního místa stupňů vítězů na Estonské rallye. S vozem Škoda Fabia Rally2 evo týmu Toksport WRT podporovaného Škodou Motorsport si na ultrarychlých šotolinových tratích v Pobaltí dojeli pro vítězství v kategorii WRC2. Upevnili si vedení v celkovém pořadí této kategorie.

„Rád bych poděkoval týmu Toksport a značce Škoda za fantastický vůz, který mi poskytli. Jsem rád, že jsem jim mohl přinést vítězství, které si celý tým zaslouží. Rallye byla velmi náročná a my jsme museli být chytří a hlídat si, abychom se vyhnuli problémům,” vysvětlil Mikkelsen v cíli.

Mikkelsen od začátku rallye intenzivně soutěžil s norským kolegou Madsem Østbergem. Oba bývalí vítězové soutěží WRC si během dopoledních jízd 1. etapy vyměnili vítězství a dělilo je pouhých 6,2 sekundy. Mikkelsen se spolujezdcem Fløenem přežili infarktový moment, když jejich vůz po skoku tvrdě dopadl na příď. Když Østberga potkal defekt, Mikkelsen se nakonec dostal do čela.

Na konci páteční etapy byl jeho náskok na druhého Nikolaje Gryazina již více než 30 sekund. Během druhé etapy Østberg bojoval, ale Mikkelsen měl vždy odpověď a chytře si svůj náskok hlídal. V sobotu večer měl Mikkelsen na Østberga stále náskok 25,9 sekundy. Po kontrolované a bezchybné jízdě během závěrečného dne rallye nakonec zvítězil s náskokem 16,7 sekundy.

Kolegové z týmu Toksport WRT Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA) podali na rychlých estonských šotolinových cestách vynikající výkon. Na první rychlostní zkoušce závěrečného dne rallye krátce vyjeli mimo trať, ztratili sedm sekund a tím i třetí místo v kategorii WRC2. O etapu později zabojovali a dostali se na třetí místo, které udrželi až do konce. Tímto výsledkem dvacetiletý mladík Bulacia udržel celkovou třetí pozici v hodnocení šampionátu. „Byli jsme velmi spokojeni s naším tempem a s vozem Škoda, který byl prostě perfektní,“ řekl Bulacia.

Estonská rallye znamenala pro úřadujícího mistra Evropy Alexeye Lukyanuka premiéru ve FIA Mistrovství světa za volantem Škody Fabia Rally2 evo. „Ruská raketa“ debutovala ve velkém stylu. Díky nejrychlejšímu času v kategorii WRC3 na všech rychlostních zkouškách v první a druhé etapě Lukyanuk zvítězil. I přes převrácení vozu přes střechu v poslední rychlostní zkoušce dokázal rallye dokončit na osmém místě celkové klasifikace.

Ve stejné třídě obsadil Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem s dalším vozem Škoda Fabia Rally2 evo druhé místo. Polská posádka byla s tímto výsledkem více než spokojená. „Šlo mi hlavně o body do WRC3, ne o souboj s Alexeyem,“ prozradil Kajetanowicz. Druhým místem zmenšil odstup od vedoucího jezdce celkové klasifikace kategorie Yohana Rossela, který Estonskou rallye vynechal.

Ve výsledcích WRC3 se za Lukyanukem a Kajetanowiczem umístilo dalších sedm posádek s vozy Škoda. „Jsem velmi hrdý na naše zákaznické posádky, které na Estonské rallye obsadily prvních devět míst v kategorii WRC3,“ komentoval výsledky šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek. „Gratuluji také Andreasi Mikkelsenovi, který vítězstvím v kategorii oživil své naděje na titul v kategorii WRC2.“

Další podnik FIA Mistrovství světa v rallye je nováčkem seriálu. Belgická rallye (13.–15. srpna) je součástí kalendáře WRC vůbec poprvé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.