Toyota Yaris WRC kompletně obsadila stupně vítězů na Německé rallye

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT dosáhl na Německé rallye historického úspěchu v podobě kompletního obsazení stupňů vítězů. Celkovým vítězem se stal Ott Tänak, který tak zvýšil své vedení v šampionátu jezdců na 33 bodů. Společně s ním se na stupně vítězů dostali týmoví kolegové Kris Meeke a Jari-Matti Latvala. Díky dosaženému výsledku dělí tým od vedení v šampionátu týmů jen osm bodů. Kompletní vítězství jedné značky v jednom podniku WRC se při tom odehrálo po čtyřech letech!

Tänak vedl rallye prakticky od začátku až do konce. Společně s navigátorem Martinem Järveojou se v náročném podniku na německém asfaltu postarali už o třetí vítězství ve třech ročnících po sobě. V působivém souboji si Tänak v sobotu odpoledne vytvořil náskok v obávaných úsecích na známé Panzerplatte, kdy se Meeke a Latvala zároveň posunuli na pódiová umístění.

Poslední den rallye si pak všechny tři posádky pojistily své postavení a Tänak nakonec zvítězil s náskokem 20,8 s, čímž dosáhl svého pátého triumfu v letošním roce. Pro Meekeho s navigátorem Sebem Marshallem znamená druhé místo první pódiové umístění v barvách týmu Toyota, zatímco třetí místo Latvaly s Miikkou Anttilou je úspěšným zopakováním výsledku z předchozího kola ve Finsku. Pro společnost Toyota Motorsport GmbH se sídlem v nedalekém Kolíně nad Rýnem, kde se vyvíjí motory pro Toyotu Yaris WRC, jde o skvělý výsledek v domácím podniku.

universal300x250

Jezdec Takamoto Katsuta, zařazený do Rally Challenge Program týmu Toyota Gazoo Racing, nastoupil do soutěže samostatně s vozem Toyota Yaris WRC. Při své první účasti v podniku WRC nejvyšší úrovně dorazil do cíle na 10. místě.

„Všech šest jezdců a navigátorů týmu Toyota Gazoo Racing WRT se na Rallye Německo postavilo na stupně vítězů. Byl to úžasný pohled. Takamoto Katsuta absolvoval svůj první podnik WRC za volantem Yarisu. I to mě hodně zajímalo a upřímně bych rád viděl, jak i on stojí na stupních vítězů. Ohromné díky patří jezdcům, navigátorům, Tommimu, členům týmu a všem fanouškům, kterým výsledek udělal radost. Ottovi a Martinovi patří velké díky za dvě vítězství po sobě a také vítězství v Německu, domovině motorů pro Toyoty Yaris WRC. Kris a Jari-Matti v rozhovorech stále opakují, že pojedou pro tým a získají body do šampionátu továrních týmů. Je zcela přirozené, že každý jezdec chce jet rychleji než všichni ostatní. Moc jim proto děkuji za to, že dokáží tyto instinkty držet pod kontrolou a jet za tým, se kterým budeme bojovat i ve zbývajících čtyřech podnicích sezóny. Vážíme si nepolevující podpory týmu Toyota Gazoo Racing WRT za strany všech fanoušků a uděláme maximum pro to, abychom jim připravili tu nejlepší podívanou,“ řekl po souteži Akio Toyoda, předseda týmu.

„Je to neuvěřitelný pocit, když máte všechny tři vozy na prvních třech místech. Už několikrát jsme měli takovou šanci a nyní se nám to konečně podařilo. Dnešek je zcela mimořádný. Náš vůz byl zde jednoznačně velmi silný a také jsme měli nejsilnější jezdce, kteří ukázali, jak na to jít za těch nejnáročnějších podmínek na asfaltu. Naše testovací kilometry na asfaltu jsou poměrně omezené, ale přesto jsme dokázali dosáhnout takového výsledku. To hodně vypovídá o naší týmové práci a schopnostech všech členů vzájemně spolupracovat. Jsem dnes na všechny moc hrdý,“ dodal Tommi Mäkinen, šéf týmu.

Konečné pořadí Německé rallye
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 hod 15 min 29,8 s
2 Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +20,8 s
3 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +36,0 s
4 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +58,5 s
5 Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 16,6 s
6 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 46,2 s
7 Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +1 min 56,3 s
8 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +2 min 2,2 s
9 Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta WRC) +6 min 22,2 s
10 Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota Yaris WRC) +8 min 19,2 s

Do seriálu WRC se minulý rok opět zařadila Turecká rallye, jež proběhne od 12. 9. do 15. 9. v nové lokalitě kolem letoviska Marmaris na pobřeží Středozemního moře. Náročnost podniku zvyšují kamenité štěrkové silnice a vysoké teploty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.